Logo GAK

placówki

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Żabianka GAK

warsztat

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Żabianka

  1. data

    04.10.23
    środa

  2. godzina

  3. adres

  4. dla kogo?

    Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Żabianka (plac przy ul. Sztormowej 7; stare boiska)

Harmonogram wydarzeń

Warsztaty

Godz. 12.00
Warsztaty ceramiczne; czas trwania 2h

Pod okiem Katarzyny Bielak, absolwentki gdańskiej ASP, uczestnicy rozpoczną swoją przygodę z gliną. Poznają wszystkie etapy konieczne do stworzenia dzieła ceramicznego przed wypałem. W praktyce nauczą się zatem wałkowania, formowania, wycinania, dolepiania na klej ceramiczny, wygładzania i suszenia. Będzie to okazja do twórczej ekspresji, ale również poznania różnokształtnych narzędzi z warsztatu ceramika.

Warsztaty z przesadzania i pielęgnacji roślin doniczkowych; czas trwania 2h

Zajęcia dla początkujących, na których uczestnicy nauczą się pracy z roślinami. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną o tym jak: przygotować podłoże pod konkretne gatunki roślin, jak prawidłowo przesadzać rośliny i kiedy jest na to najlepszy czas, jak odratować te rośliny, które straciły swój blask. Każdy uczestnik wróci do domu z nowym zielonym okazem oraz wskazówkami jak o niego dbać. Warsztaty kierowane są do wszystkich pokoleń, idealnie sprawdzą się jako warsztaty dla dzieci (wzbudzanie zainteresowania przyrodą) jak i osób starszych. Poprowadzi je gdyński Chruśniak.

Godz. 13.00
Warsztaty taneczne; czas trwania 1h

Warsztaty taneczne skupią się na te4chnikach steet dance, hip – hop, house. Dzięki pozytywnej atmosferze i energii prowadzącej każde dziecko może tu zacząć swoją przygodę z tańcem – dzięki warsztatom można zrobić pierwszy krok w stronę tanecznej kariery. Prowadzi Agnieszka Humięcka wraz z tancerzami z grup tanecznych BLITZ/Trafic.

Warsztaty cyjanotypii; czas trwania 3h

Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).

PLENEROWA PRACOWNIA TWÓRCZA; czas trwania 6h

Bawełniane zamotki z upcyclingu. Co zrobić z bawełnianą koszulką, której już nie nosimy? Można dać jej nowe życie! Z bawełnianych sznureczków, bawełnianych szmatek, guzików i korali wykonamy naszyjniki, bransoletki lub breloczki.

Zabawki z situ. Dawniej dzieci nie miały pięknych, kupowanych w sklepie zabawek, potrafiły same zrobić je ze szmatek, trawy, słomy, drewna lub sitowia. Łącząc sitowie z włóczką i kolorowymi szmatkami wykonamy zabawki: laleczkę i konika. Twórcze spotkania plastyczno – rękodzielnicze z Agatą Półtorak, ilustratorką i autorką książek dla dzieci, warsztatów plastycznych i gawędziarskich dla dzieci i rodzin

Godz. 14.00
Zielnik miejski: warsztaty introligatorskie z tworzenia własnych notesów-zielników; czas trwania 2h

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z podstawami introligatorstwa oraz tradycyjną techniką fotograficzną jaką jest cyjanotypia. Dzięki połączeniu obu tych dziedzin powstaną „miejskie zielniki”.  Warsztaty przeznaczone dla wszystkich chętnych, poprowadzą je Kara Lewandowska (Bookowska) i Natalia Dopkoska. Ze względu na ostre narzędzia i chemię fotograficzną dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach wyłącznie pod opieką dorosłych.

Micro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii; czas trwania 2h

Makrama to technika polegająca na wiązaniu sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełka czy innych podobnych narzędzi. Znana i wykorzystywana od dawien dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tworzenia micro makramy i własnoręcznie stworzą biżuterię (kolczyki lub bransoletkę).

Co słychać w prądzie; czas trwania 1,5 h

Nie było by muzyki elektronicznej, bez energii elektrycznej. O tym również będą te warsztaty. Wspólnymi siłami zbudujemy dużą makietę klawiatury fortepianowej (oczywiście jej fragmentu). Na klawiaturze grało się będzie chodząc po niej lub dotykając jej stopami, bez obuwia. Klawiatura wykonana zostanie z kartonu z odzysku oraz foli aluminiowej. A może zagramy zupełnie innymi dźwiękami a nasza klawiatura stanie się Samplerem? Co to jest Sampler? Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśni się podczas warsztatów.

Godz. 15.00
Warsztaty cyrkowe; czas trwania 2h

Sztuka cyrkowa ma bardzo długą tradycję i zawsze cieszyła się dużym powodzeniem. Warsztaty prowadzone przez profesjonalnych artystów cyrkowych obejmować będą naukę żonglowania, wirujących talerzy, diabolo, chodzenia po linie, zabawy integracyjne i gigantyczne bańki mydlane. Ich zadaniem jest wpływ na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, aktywacja obu półkul mózgowych, kształtowanie rozwoju równowagi obu stron ciała oraz rozwój umiejętności komunikowania się współpracy z innymi, zachęcenie do przełamywania barier i integracja.

Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci – kołysanki, wyliczanki, zabawy; czas trwania 2h

Akademia Głosów Tradycji poprowadzi spotkanie – warsztaty kołysankowo – zabawowe dla rodzin, nauka i wspólne śpiewanie kołysanek, wyliczanek połączone z tradycyjnymi zabawami dla dzieci.

Warsztaty taneczne; czas trwania 1h

Warsztaty taneczne skupią się na te4chnikach steet dance, hip – hop, house. Dzięki pozytywnej atmosferze i energii prowadzącej każde dziecko może tu zacząć swoją przygodę z tańcem – dzięki warsztatom można zrobić pierwszy krok w stronę tanecznej kariery. Prowadzi Agnieszka Humięcka wraz z tancerzami z grup tanecznych BLITZ/Trafic.

Godz. 16.00
Warsztaty ekologii akustycznej; czas trwania 1,5 h

Warsztaty stanowić będą rodzaj procesu twórczego, który doprowadzi do stworzenia krótkich from elektroakustycznych które zostaną zaprezentowane w sieci. Część warsztatów poświęcimy na tzw. „czyszczenia uszu”. Przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenie dźwięków w duchu Akustycznej Ekologii Murraya Shafera oraz Deep Listening, Pauline Oliveros. Będziemy aktywnie słuchać oraz tworzyć dźwięki przy pomocy, ciała, głosu. Wybierzemy się w teren aby odbyć spacery dźwiękowe i zrealizować terenowe nagrania dźwiękowe (field recording).  W drugiej części warsztatów zajmiemy się pracą nad edycją dźwięku, poznamy oprogramowanie do obróbki, cięcia, łączenia i miksowania nagrań.

UDA ŁOSIE; czas trwania 2h

Autorska gra towarzyska, w której odkrywając kolejno karty gracze muszą jak najszybciej wykonać daną czynność, słowo lub gest. Liczy się jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale też refleks i spostrzegawczość. Kartami zagrać można w 5 gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić może się każdy – niezależnie od wieku! Spotkanie poprowadzi autorka gry, Dalia Żmuda-Trzebiatowska z grupy Gryzdanie.

Warsztaty ekologiczne EKOPĘDZLE; czas trwania 3h

Podczas warsztatów dzieci pod opieką trójmiejskiej malarki Karoliny Pielak stworzą „od zera” pędzle z wykorzystaniem ogólnodostępnych, roślinnych materiałów (szyszki, igły, patyki, badyle, muszelki, ususzone kwiaty i liście, trawy itp.) Wykonane pędzle zostaną użyte do malowania – w zależności od potrzeb uczestnicy wykonają autoportret, artystyczny podpis, własną literę inspirowaną kaligrafią. Warsztat ma na celu pokazanie możliwości stworzenia pędzli w duchu ekologicznym oraz zainspirowania możliwościami uzyskania różnorodnych form na kartce papieru.

Eco warsztaty: wyplatanie z rotangu; czas trwania 3h

Plecionkarstwo z rotangu jest bardzo interesującym zajęciem. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo korzystne. Plecionkarstwo pozwala na rozwijanie uważności i pracowitości, a także poprawia sprawność ruchową rąk. Na warsztatach z plecenia artystycznego uczestnicy uzyskają wiedzę o technikach oraz materiałach, za pomocą których będą wykonywać prace twórcze. Technika plecionkarstwa nie wymaga od człowieka żadnych specjalnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane tworzeniem ekologicznych i przy tym nietuzinkowych przedmiotów.

Warsztaty taneczne; czas trwania 1h

Warsztaty taneczne skupią się na te4chnikach steet dance, hip – hop, house. Dzięki pozytywnej atmosferze i energii prowadzącej każde dziecko może tu zacząć swoją przygodę z tańcem – dzięki warsztatom można zrobić pierwszy krok w stronę tanecznej kariery

Warsztaty „Portret wspólny”; czas trwania 3h

Portret jest próbą zatrzymania w czasie wizerunku osoby portretowanej przefiltrowanego przez osobowość osoby portretującej. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele rodzajów, technik i konwenansów stylowych tej sztuki. Jednym z nich jest portret grupowy przestawiający daną grupę ludzką. Spotkanie będzie okazją do eksperymentalnego podjęcia tematu portretu. Ograniczone środki i skala dzieła skłonią uczestników do odważnych prób. Obraz powstanie na przeźroczystym medium, za którym będą ustawiali się portretowani i portretujący, umożliwiając współpracę uczestników przy zbiorowej realizacji. Stworzone wizerunki wejdą we wzajemne relacje tworząc zaskakującą, wielowarstwową kompozycję będącą rysunkowym zapisem wspólnego doświadczenia. Warsztaty poprowadzi grupa Vidok.

Godz. 17.00
Warsztaty taneczne; czas trwania 1h

Warsztaty taneczne skupią się na te4chnikach steet dance, hip – hop, house. Dzięki pozytywnej atmosferze i energii prowadzącej każde dziecko może tu zacząć swoją przygodę z tańcem – dzięki warsztatom można zrobić pierwszy krok w stronę tanecznej kariery

Warsztaty komiksu; czas trwania 2h

Celem warsztatów jest stworzenie własnej skończonej historyjki komiksowej. Uczestnicy we współpracy z prowadzącą rozpoczynają od ustalenia, czym właściwie jest komiks (mapa myśli, skojarzenia). Następnie przyglądają się rozmaitym rozwiązaniom charakterystycznym dla tego sposobu opowiadania (kadry, dymki, komiks internetowy, zeszyt, paski komiksowe, liternictwo, piktogramy). Kolejnym etapem jest zaprojektowanie postaci bohatera komiksu, znalezienie tematu dla swojej historyjki i zakomponowanie kadrów w taki sposób, aby opowieść była czytelna bez użycia numeracji, strzałek itp. Finałem jest zatytułowanie stworzonych opowieści oraz ich prezentacja.

Wydarzenia

Spacer ekologiczno-przyrodniczy i warsztaty z żywicy; godz. 10.00, czas trwania 3h

Po spędzeniu czasu w pracy i szkole rzadko zostaje czas i chęci na spacery po lesie, czy pasem nadmorskim. Niekiedy nawet miejsce zamieszkania jest w tak dużej odległości, że należałoby najpierw dojechać samochodem, komunikacją miejską lub iść stanowczo za długo. Tajemniczy ogród pełen dziko rosnących roślin, różnorodnych owadów oraz śpiewających ptaków – to byłby cud… A jeśli nawet w mieście jest on codziennie w zasięgu ręki? Każdego dnia mamy z nim kontakt idąc do pracy, sklepu czy szkoły. Trzeba tylko umieć go dostrzec. Mamy nadzieję, że rodzinne spacery po tajemniczych ogrodach dzielnic Gdańska pozwolą każdemu zanurzyć się w miejskiej zieleni.  Spacery rozpoczną się zajęciami twórczymi (tworzenie autorskich zielników) z edukacyjną prelekcją wstępną, a zakończą się warsztatami tworzenia własnych „skarbów” z lasu, czyli dzieł z barwionej żywicy epoksydowej (zawieszki, bransoletki, breloki).

Koncert zespołu DawnTown Brass, godz. 12.00

DownTown Brass to połączenie inspiracji ulicznymi zespołami z całego świata, blasku instrumentów dętych i mieszkanki rytmów perkusyjnych. Ta muzyka wręcz porywa do działania i ruchu. W składzie tego trójmiejskiego zespołu występują młodzi i żywiołowi instrumentaliści. To, co udało im się stworzyć w zespole DownTown Brass posiada ogromny ładunek artystyczny i energetyczny. Przykuło już to uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

Parada Cyrkowa, godz. 14.00

Poprzez działania teatralne, pokazy szczudlarzy, zabawy z dziećmi, warsztaty – aktorzy nawiążą kontakt z okolicznymi mieszkańcami oraz przygotują ich do odbioru spektaklu. Celem przedsięwzięcia jest edukacja teatralna oraz ożywienie tych miejsc w dzielnicach, które pozostają poza marginesem miejskiego życia kulturalnego.

Legendarny Teatr Miniatura, godz. 15.00

Zespół Miejskiego Teatru Miniatura zaprezentuje się w mini spektaklach lalkowych, opartych na legendach oraz baśniach gdańskich min. o diabelskim zębie, o świńskich łbach, o gdańskim młynie.

Co godzinę pokazywana będzie inna opowieść. Przestrzeń namiotu zostanie specjalnie zaprojektowana i zaaranżowana, aby do świata teatru i opowieści mogło wejść max. dwóch widzów. Mini spektakl będzie trwać kilka minut. Dzieci czekając w kolejce będą pod opieką lalkarza – animatora. W namiocie aktorzy będą ukryci tak, aby dziecko widziało tylko lalki (typ – sycylijka) i mogło skupić się wyłącznie na opowiadanej historii.

Teatr Snów „Pokój”, godz. 18.00

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Świat, który go otacza jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. Widowisko o charakterystycznej, wypracowanej przez reżysera konwencji momentalnie przenosi widza w kreowaną przez aktorów rzeczywistość.