Logo GAK

placówki

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Osowa GAK

warsztat

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Osowa

 1. data

  07.10.22
  piątek

 2. godzina

 3. adres

 4. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Mobilny Dom Kultury już po raz piąty wyrusza w trasę po Gdańsku!

10 lipca zawitamy do Dzielnicy Osowa, gdzie w Parku Diany razem z mieszkańcami będzie tworzyć, animować przestrzeń i wspólnie bawić się podczas niezwykłych animacji przygotowanych przez jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury.

MDK OSOWA 10.07.2021 / Szczegółowy program wydarzenia:

Warsztaty; start godz. 12.00

 1. Warsztaty z przesadzania i pielęgnacji roślin doniczkowych, godz. 12.00-14.00

Zajęcia dla początkujących, na których uczestnicy nauczą się pracy z roślinami. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną o tym jak: przygotować podłoże pod konkretne gatunki roślin, jak prawidłowo przesadzać rośliny i kiedy jest na to najlepszy czas, jak odratować te rośliny, które straciły swój blask. Każdy uczestnik wróci do domu z nowym zielonym okazem oraz wskazówkami jak o niego dbać. Warsztaty kierowane są do wszystkich pokoleń, idealnie sprawdzą się jako warsztaty dla dzieci (wzbudzanie zainteresowania przyrodą) jak i osób starszych.

 1. Twoja Dzielnica jest zielona, godz. 12.00 – 13.30

Ochrona środowiska drogą do społecznej integracji!
„Stuku-puku” i „Przyjaciele babki czekoladowej”, czyli budujemy budki lęgowe dla ptaków (warsztaty stolarskie) oraz integrujemy się przy „naturalnych” wypiekach (warsztaty kulinarne)! Dowiecie się jakie jest znaczenie ptaków w przyrodzie i w życiu człowieka. Z kolei podczas warsztatów kulinarnych poznacie składniki ciasta pochodzenia naturalnego, bo wiemy, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

 1. Warsztaty cyjanotypii; godz. 12.00 – 15.00

Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).

 1. Warsztaty szycia lalek, maskotek i EKOtoreb; godz. 12.00 – 17.00

Podczas warsztatów każdy uczestnik stworzy swoją własną Laleczkę. Laleczkę przyjaciółkę, towarzyszkę życia codziennego, powierniczkę najskrytszych marzeń. Własnoręcznie zrobiona Laleczka ma swoją historię, osobowość i wyjątkowe cechy charakteru, które każdy uczestnik nada jej podczas tworzenia. W drugiej części zapraszamy na warsztaty szycia EKO woreczków / toreb na owoce/warzywa/pieczywo z niepotrzebnych materiałów przyniesionych przez uczestników zajęć.

 1. PLENEROWA PRACOWNIA TWÓRCZA; godz. 12.00 – 17.00

Bawełniane zamotki z upcyclingu. Co zrobić z bawełnianą koszulką, której już nie nosimy? Można dać jej nowe życie! Z bawełnianych sznureczków, bawełnianych szmatek, guzików i korali wykonamy naszyjniki, bransoletki lub breloczki.

Zabawki z situ. Dawniej dzieci nie miały pięknych, kupowanych w sklepie zabawek, potrafiły same zrobić je ze szmatek, trawy, słomy, drewna lub sitowia. Łącząc sitowie z włóczką i kolorowymi szmatkami wykonamy zabawki: laleczkę i konika Twórcze spotkania plastyczno – rękodzielnicze z Agtatą Półtorak, ilustratorką i autorką książek dla dzieci, warsztatów plastycznych i gawędziarskich dla dzieci i rodzin.

warsztaty; start godz. 14.00

 1. „MNIEJ ŚMIECI DZIECI”; godz. 14.00 – 15.30

Warsztaty mają na celu pokazanie jak w prosty i przystępny sposób zmniejszyć ilość wytwarzania odpadów w domu. Zajęcia prowadzi aktywistka i edukatorka ekologiczna, fanka kompostowania i ekonomii współdzielenia. Maluje śmietniki, zakłada miniogródki, wspiera działania sąsiedzkie. Inicjatorka założenia szafy GIVEBOX GDAŃSK na Dolnym Mieście, która służy wymianie rzeczy. Edukatorka w kwestii segregacji śmieci.

 1. Micro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii 14.00 – 16.00

Makrama to technika polegająca na wiązaniu sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełka czy innych podobnych narzędzi. Znana i wykorzystywana od dawien dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tworzenia micro makramy i własnoręcznie stworzą biżuterię (kolczyki lub bransoletkę).

 1. Nie jedzcie śmieci dzieci! Godz. 14.00 – 17.00

Świeże dary natury dzięki, którym przekonamy się, że proste i nieskomplikowane jedzenie może być pyszne i przed wszystkim zdrowe! Zamienimy się w prawdziwych kucharzy, którzy przygotują letnie sałatki i przekąski oraz zdrowe soki z warzyw i owoców sezonowych. A to wszystko pod czujnym okiem Mistrza – Michała Turka, kucharza, dziennikarza, kierującego Fundacją Plaster.

warsztaty; start godz. 15.00

 1.  Parki kieszonkowe, warsztaty

Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona idei parków kieszonkowych, kiedy powstały, jakie mają formy, poznamy dobre praktyki i wizualizacje które doczekały się realizacji. W części drugiej za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych architektów krajobrazu. Postaramy się stworzyć mini makiety takich miejsc, które w przyszłości mogą stać się częścią większej realizacji. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe „zielone perły” miejsc zaniedbanych, które codziennie mijamy.

warsztaty; start godz. 15.30

 1. Eco warsztaty: wyplatanie z rotangu 15.30 – 17.00

Plecionkarstwo z rotangu jest bardzo interesującym zajęciem. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo korzystne. Plecionkarstwo pozwala na rozwijanie uważności i pracowitości, a także poprawia sprawność ruchową rąk. Na warsztatach z plecenia artystycznego uczestnicy uzyskają wiedzę o technikach oraz materiałach, za pomocą których będą wykonywać prace twórcze. Technika plecionkarstwa nie wymaga od człowieka żadnych specjalnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane tworzeniem ekologicznych i przy tym nietuzinkowych przedmiotów.

 1. „Szyszaki i inne, leśne cudaki” 15.30 – 17.00

Kreatywne warsztaty manualne. Podczas w nich instruktorka pokaże jak za pomocą materiałów znalezionych w lesie oraz kleju, sznurka czy pomponów wykonać unikalną, szyszkową istotkę! Jej wygląd będzie zależał wyłącznie od dziecięcej nieskrępowanej fantazji.

Inne aktywności

 1. Spacery ekologiczno-przyrodnicze i warsztaty z żywicy, godz. 10.00 – 13.00

Po spędzeniu czasu w pracy i szkole rzadko zostaje czas i chęci na spacery po lesie, czy pasem nadmorskim. Niekiedy nawet miejsce zamieszkania jest w tak dużej odległości, że należałoby najpierw dojechać samochodem, komunikacją miejską lub iść stanowczo za długo. Tajemniczy ogród pełen dziko rosnących roślin, różnorodnych owadów oraz śpiewających ptaków – to byłby cud… A jeśli nawet w mieście jest on codziennie w zasięgu ręki? Każdego dnia mamy z nim kontakt idąc do pracy, sklepu czy szkoły. Trzeba tylko umieć go dostrzec. Mamy nadzieję, że rodzinne spacery po tajemniczych ogrodach dzielnic Gdańska pozwolą każdemu zanurzyć się w miejskiej zieleni.  Spacery rozpoczną się zajęciami twórczymi (tworzenie autorskich zielników) z edukacyjną prelekcją wstępną, a zakończą się warsztatami tworzenia własnych „skarbów” z lasu, czyli dzieł z barwionej żywicy epoksydowej (zawieszki, bransoletki, breloki).

 1. Rzeźby plenerowe / widowisko z ogniem; wystawa i spotkania z artystą dostępne przez cały dzień, widowisko odbędzie się wieczorem

Intrygujące postaci z metalu, które na pierwszy rzut oka będą bardziej intrygować niż się podobać. Są rzeźbiarskimi kolażami, złożonymi z różnych materiałów, które artysta zestawia ze sobą, aby uzyskać większą ekspresję i dynamizm. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie, groteskowe, często pozbawiające godności fałszywych bohaterów. Jedne mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, inne – małe głowy. W ciągu całego dnia mieszkańcy będą mogli przyglądać się powstawaniu rzeźb, rozmawiać z artystą, a wieczorem wziąć udział w świetlnym widowisku (podpaleniu przez artystę rzeźb).

 1. Miejsce błękitne; cały dzień

Działanie wspólne wraz z mieszkańcami dzielnic Gdańska. Artystka wraz z mieszkańcami tworzą w wybranej przestrzeni danej dzielnicy „magiczną” odrealnioną przestrzeń, wyznaczając ją niebieskimi liniami. zagęszczając ją nimi, poprzez wspólne tkanie jej i przeciąganie niebieskich sznurków, linek i taśm. Cześć z nich jest luminescencyjna, po zmierzchu zaczynają świecić intensywnie niebieskim światłem. Znane, zwykłe mieszkańcom miejsca stają się na nowo odkrywane, budowana jest w nich osobiście własna, przyjazna i „magiczna” przestrzeń.

 1. Ciało, duch i umysł – ćwiczenia z jogą odbędą się w trzech cyklach godzinowych 12.00- 13.00; 13.30 – 14.30; 15.00 – 16.00

We współczesnym świecie niezwykle ważne jest zachowanie równowagi w aspekcie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Osiągnięcie jej jest możliwe dzięki medytacji, odpowiedniemu oddychaniu oraz praktykę jogi. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają korzyści z regularnego praktykowania prostych asan, czyli pozycji jogi dla początkujących. Dowiedzą się w jaki sposób asany wpływają na ciało i umysł oraz nauczą się takich technik oddychania, które pomogą im w sytuacjach stresowych.

 1. UDA ŁOSIE; godz. 13.30 – 15.30

Autorska gra towarzyska, w której odkrywając kolejno karty gracze muszą jak najszybciej wykonać daną czynność, słowo lub gest. Liczy się jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale też refleks i spostrzegawczość. Kartami zagrać można w 5 gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić może się każdy – niezależnie od wieku!

Koncerty

 1. Koncert zespołu DawnTown Brass, godz. 12.00 – 13.30

DownTown Brass to połączenie inspiracji ulicznymi zespołami z całego świata, blasku instrumentów dętych i mieszkanki rytmów perkusyjnych. Ta muzyka wręcz porywa do działania i ruchu. W składzie tego trójmiejskiego zespołu występują młodzi i żywiołowi instrumentaliści. To, co udało im się stworzyć w zespole DownTown Brass posiada ogromny ładunek artystyczny i energetyczny. Przykuło już to uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

 1. Koncert The Roosters 17.00 – 18.00

The Roosters to grupa pięciu energicznych muzyków, grająca amerykańską muzykę pop lat 50 i 60 – niektórym znana wcześniej jako Deadly Plants. Wobec muzyki T.R. nikt nie pozostanie obojętny, każdej imprezie doda ona amerykańskiego powiewu. Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard czy Bill Haley to tylko nieliczni artyści, których największe przeboje usłyszycie podczas koncertów.