Logo GAK

placówki

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe GAK

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe

  1. data

    07.10.22
    piątek

  2. godzina

  3. adres

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe/ Ujeścisko-Łostowice

Zbiornik retencyjny Augustowska

21.08.2021 r.

Warsztaty

Godz. 12.00

Warsztaty szycia lalek, maskotek i EKOtoreb (2,5 h)

Podczas warsztatów każdy uczestnik stworzy swoją własną Laleczkę. Laleczkę przyjaciółkę, towarzyszkę życia codziennego, powierniczkę najskrytszych marzeń. Własnoręcznie zrobiona Laleczka ma swoją historię, osobowość i wyjątkowe cechy charakteru, które każdy uczestnik nada jej podczas tworzenia. W drugiej części zapraszamy na warsztaty szycia EKO woreczków / toreb na owoce/warzywa/pieczywo z niepotrzebnych materiałów przyniesionych przez uczestników zajęć.

Cyjanotypia (3 h)

Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).

Ceramika (3 h)

Kilkugodzinne spotkanie z ceramiką na świeżym powietrzu. Głównym celem warsztatów jest rozbudzenie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć pod okiem instruktorów będą lepić przedmioty z gliny plastycznej, które po zajęciach mogą zabrać do domu.

Malowanie na wodzie (2 h)

Sztuka Ebru to dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór odbijany jest na kartce papieru. Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat. Warsztaty na świeżym powietrzu skierowane do wszystkich pokoleń.

Godz. 14.00

Warsztaty cyrkowe (2h)

To zabawa wypełniona po brzegi kolorowymi rekwizytami, ciekawostkami dotyczącymi pracy prawdziwego cyrkowca, praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami dla dzieci – kręcenie talerzykami, żonglerka piłeczkami oraz kolorowymi chusteczkami, zabawy zręcznościowe, kręcenie poi, chodzenie na małych i dużych szczudłach. Zabawy są dostosowane do wieku dzieci.

Micro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii (2 h)

Makrama to technika polegająca na wiązaniu sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełka czy innych podobnych narzędzi. Znana i wykorzystywana od dawien dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tworzenia micro makramy i własnoręcznie stworzą biżuterię (kolczyki lub bransoletkę).

14:30 Zabawy kreatywne – gry karciane Uda Łosie (2 h)

Autorska gra towarzyska, w której odkrywając kolejno karty gracze muszą jak najszybciej wykonać daną czynność, słowo lub gest. Liczy się jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale też refleks i spostrzegawczość. Kartami zagrać można w 5 gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić może się każdy – niezależnie od wieku!

15:00 warsztaty muzyczne „Natura Rytmu” (2 h)

Warsztaty będą dedykowane wszystkim, którzy interesują się różnymi tradycjami               muzycznymi, kulturami świata, bębnami, muzykoterapią i animacją muzyczną.
Warsztaty mogą być szczególnie wartościowe dla tych, którzy nauczają rytmiki, pracują z głosem i tańcem, czy zajmują się rozwojem osobistym i chcieliby zgłębić umiejętności muzyczne. Podczas warsztatów uczestnicy zgłębią tajniki bębna obręczowego – jednego z najstarszych instrumentów perkusyjnych na świecie. Oprócz stylu gry pałką (na bębnie szamańskim) nauczą się podstaw techniki gry palcami (styl arabski), która daje szersze możliwości dźwiękowe i muzyczne.

16:00 Warsztaty roślinne z przesadzania i pielęgnacji roślin doniczkowych (2 h)

Zajęcia dla początkujących, na których uczestnicy nauczą się pracy z roślinami. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną o tym jak: przygotować podłoże pod konkretne gatunki roślin, jak prawidłowo przesadzać rośliny i kiedy jest na to najlepszy czas, jak odratować te rośliny, które straciły swój blask. Każdy uczestnik wróci do domu z nowym zielonym okazem oraz wskazówkami jak o niego dbać. Warsztaty kierowane są do wszystkich pokoleń, idealnie sprawdzą się jako warsztaty dla dzieci (wzbudzanie zainteresowania przyrodą) jak i osób starszych.

16:30 Warsztaty kolażu (1,5 h)

Warsztaty kolażu analogowego. Uczestnicy i uczestniczki zajęć zdobędą niezbędną wiedzę z zakresu kompozycji, historii kolażu. Poznają też podstawy prawa autorskiego i wykonają swój autorski kolaż pod okiem instruktorki.

Zuzanna Seweryna Dolega, ur.  1990 r. w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi. Absolwentka, a obecnie Asystentka na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

17:00 Eco-warsztaty: wyplatanie z rotangu (2 h)

Plecionkarstwo z rotangu jest bardzo interesującym zajęciem. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo korzystne. Plecionkarstwo pozwala na rozwijanie uważności i pracowitości, a także poprawia sprawność ruchową rąk.  Na warsztatach z plecenia artystycznego uczestnicy uzyskają wiedzę o technikach oraz materiałach, za pomocą których będą wykonywać prace twórcze. Technika plecionkarstwa nie wymaga od człowieka żadnych specjalnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane tworzeniem ekologicznych i przy tym nietuzinkowych przedmiotów.

Wydarzenia

10:00 Spacer ekologiczny

Po spędzeniu czasu w pracy i szkole rzadko zostaje czas i chęci na spacery po lesie, czy pasem nadmorskim. Niekiedy nawet miejsce zamieszkania jest w tak dużej odległości, że należałoby najpierw dojechać samochodem, komunikacją miejską lub iść stanowczo za długo. Tajemniczy ogród pełen dziko rosnących roślin, różnorodnych owadów oraz śpiewających ptaków – to byłby cud… A jeśli nawet w mieście jest on codziennie w zasięgu ręki? Każdego dnia mamy z nim kontakt idąc do pracy, sklepu, czy szkoły. Trzeba tylko umieć go dostrzec. Mamy nadzieję, że rodzinne spacery po tajemniczych ogrodach dzielnic Gdańska pozwolą każdemu zanurzyć się w miejskiej zieleni.  Spacery rozpoczną się zajęciami twórczymi (tworzenie autorskich zielników) z edukacyjną prelekcją wstępną, a zakończą się warsztatami tworzenia własnych „skarbów” z lasu, czyli dzieł z barwionej żywicy epoksydowej (zawieszki, bransoletki, breloki).

Godz. 12:00

Ecostrefa relaksu (animacje dla dzieci, ekowarsztaty, chill)

Strefa będzie pozwalać na wyciszenie się. To miejsce, w którym można usiąść na leżaku, poczytać książkę i odpocząć. W namiocie będzie działał mobilny punkt wymiany roślin – mieszkańcy Ujeściska będą mogli przyjść ze swoimi sadzonkami i dokonać wymiany na nową. Prowadzone będą również działania mające na celu promocję ekologicznego trybu życia. Warsztaty szycia wielorazowych woreczków, toreb czy tworzenia naturalnych kosmetyków.

Wspólne malowanie powstającej rzeźby (4 h)

Tytułowym obiektem w przestrzeni publicznej dzielnicy jest instalacja rzeźbiarska „ Łap chwile ulotne”, która symbolizuje ramy dialogu społecznego. Rama ma za zadanie „wypłaszczyć” nierówności społeczne tak częste w miejscach zwanymi szarymi blokowiskami. Projekt zakłada stworzenie instalacji rzeźbiarskiej spawanej z metalu (blacha, pręty i profile stalowe). Całość ma być wysokości do trzech metrów zakotwiona stabilnie w gruncie w betonowej zakopanej kostce. Motywy zdobnicze na ramie mają nawiązywać symbolicznie do danej dzielnicy.

Wymianka książek

Budka z zewnątrz będzie ozdobiona autorskimi grafikami Pawła Króla – artysty, który mieszka i pracuje w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Edukacji artystycznej akademii Pedagogicznej w Krakowie 1998–2003. Artysta zajmuje się malarstwem, grafiką, plakatem i ilustracją. Finalista wielu konkursów plastycznych m.in. zwycięzca konkursu na plakat dla Festiwalu Transatlantyk w 2014 oraz konkursu na plakat dla Festiwalu Feta w Gdańsku w 2019. Nagrodzony na Biennale Plakatu w Katowicach. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a także zachęcenie do życia w duchu less waste – poprzez wymianę przeczytanych już książek na inne.

Akcja artystyczna „Błękitne miejsce”

Działanie wspólne wraz z mieszkańcami dzielnic Gdańska. Artystka wraz z mieszkańcami tworzą w wybranej przestrzeni danej dzielnicy „magiczną” odrealnioną przestrzeń, wyznaczając ją niebieskimi liniami. zagęszczając ją nimi, poprzez wspólne tkanie jej i przeciąganie niebieskich sznurków, linek i taśm. Cześć z nich jest luminescencyjna, po zmierzchu zaczynają świecić intensywnie niebieskim światłem. Znane, zwykłe mieszkańcom miejsca stają się na nowo odkrywane, budowana jest w nich osobiście własna, przyjazna i „magiczna” przestrzeń.

12:45 Muzyczny spektakl familijny „Opowieści z szafy dla małych i dużych”

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z muzyką, teatrem i starą magiczną szafą…

DLACZEGO SZAFA? Ten zwyczajny-niezwyczajny mebel jest idealnym schronieniem przed problemami, a także wehikułem, dzięki któremu poruszamy dziecięcą wyobraźnię.  Szafa będąca motywem przewodnim jak i elementem scenografii, zamieni się w scenę, na której odbędzie się KONCERT „Zaczarowana skrzyneczka” oraz w galerię gdzie odbędzie się wystawa prac uczestniczących w wydarzeniu widzów. Przez wiele lat nazbierała się wielka skrzynia piosenek, które wspaniała eurytmistka, instruktorka teatralna, kompozytorka, autorka tekstów-Maria Jenny Burniewicz, tworzyła w dziecięcym i młodzieżowym Teatrze EURYTMIA. Dzięki piosenkom dowiemy się jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mróweczki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śni woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazda we włosach czarownic i odkryjemy odpowiedzi na wiele innych czarownych zagadek. Niektóre z piosenek zostały zobrazowane i są prezentowane w teatrze kamishibai, do innych stworzone zostały mini choreografie i zabawy ruchowe, a podczas kolejnych widzowie zamienią się w malarzy-portrecistów.

15:30 Happening rzeźbiarski Czesław Podleśny

Intrygujące postaci z metalu, które na pierwszy rzut oka będą bardziej intrygować niż się podobać. Są rzeźbiarskimi kolażami, złożonymi z różnych materiałów, które artysta zestawia ze sobą, aby uzyskać większą ekspresję i dynamizm. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie, groteskowe, często pozbawiające godności fałszywych bohaterów. Jedne mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, inne – małe głowy. W ciągu całego dnia mieszkańcy będą mogli przyglądać się powstawaniu rzeźb, rozmawiać z artystą, a wieczorem wziąć udział w świetlnym widowisku (podpaleniu przez artystę rzeźb).

Koncerty

12:00 DownTown Brass

DownTown Brass to połączenie inspiracji ulicznymi zespołami z całego świata, blasku instrumentów dętych i mieszkanki rytmów perkusyjnych. Ta muzyka wręcz porywa do działania i ruchu. W składzie tego trójmiejskiego zespołu występują młodzi i żywiołowi instrumentaliści. To, co udało im się stworzyć w zespole DownTown Brass posiada ogromny ładunek artystyczny i energetyczny. Przykuło już to uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

17:00 Vincent

Vincent – pod tym pseudonimem kryje się Marcin Wincenciak. Już w wieku 7 lat rozpoczął naukę na fortepianie w państwowej szkole muzycznej w Łomży, gdzie stawiał pierwsze muzyczne kroki. W między czasie był członkiem Studia Piosenki Pop Art, działającego w tamtejszym Miejskim Domu Kultury. W tym czasie uczestniczył w wielu koncertach i festiwalach muzycznych. Dalsza fascynacja muzyką zaowocowała studiami na Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej. To tam powstawały pierwsze muzyczne pomysły, które stały się później częścią autorskiego projektu Marcina – Vincent. Jak mówi sam artysta, inspiruje go przede wszystkim natura i cisza. To w tych przestrzeniach Vincent pobudza do tworzenia swoją wyobraźnię.

18:00 Byty

Plenerowy koncert zespołu BYTY. Zafascynowani stylistyką lo-fi oraz wczesnymi winylowymi nagraniami jazzowymi, poprzez ciepłe szumy i szmery stwarzają niepowtarzalny klimat. Utwory okraszone wokalem Katarzyny Siepki zyskują na sensualności i melodyce, będącą doskonałą równowagą dla ciasnych i rytmicznych podkładów Pawła Przyborowskiego, Sebastiana Lipińskiego i Wojtka Chroboczyńskiego.