Logo GAK

placówki

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Kokoszki GAK

warsztat

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Kokoszki

  1. data

    10.08.22
    środa

  2. godzina

  3. adres

  4. dla kogo?

    Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Mobilny Dom Kultury – Kokoszki (przy Pozytywnej Szkole Podstawowej)

Harmonogram wydarzeń

Warsztaty

Godz. 12.00

Gra rodzinna Uda Łosie, czas trwania: 2 h

Autorska gra towarzyska, w której odkrywając kolejno karty gracze muszą jak najszybciej wykonać daną czynność, słowo lub gest. Liczy się jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale też refleks i spostrzegawczość. Kartami zagrać można w 5 gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić może się każdy – niezależnie od wieku!

Warsztaty cyjanotypii, czas trwania: 3h

Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).

Eco warsztaty: wyplatanie z rotangu, czas trwania: 1,5 h

Plecionkarstwo z rotangu jest bardzo interesującym zajęciem. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo korzystne. Plecionkarstwo pozwala na rozwijanie uważności i pracowitości, a także poprawia sprawność ruchową rąk. Na warsztatach z plecenia artystycznego uczestnicy uzyskają wiedzę o technikach oraz materiałach, za pomocą których będą wykonywać prace twórcze. Technika plecionkarstwa nie wymaga od człowieka żadnych specjalnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane tworzeniem ekologicznych i przy tym nietuzinkowych przedmiotów

Godz. 13.00

Warsztaty szycia lalek, maskotek i eco toreb, czas trwania: 4 h

Podczas warsztatów każdy uczestnik stworzy swoją własną Laleczkę. Laleczkę przyjaciółkę, towarzyszkę życia codziennego, powierniczkę najskrytszych marzeń. Własnoręcznie zrobiona Laleczka ma swoją historię, osobowość i wyjątkowe cechy charakteru, które każdy uczestnik nada jej podczas tworzenia. W drugiej części zapraszamy na warsztaty szycia EKO woreczków / toreb na owoce/warzywa/pieczywo z niepotrzebnych materiałów przyniesionych przez uczestników zajęć.

Godz. 14.00

Warsztaty tworzenia biżuterii z bawełny, czas trwania: 2,5 h

Bawełniane zamotki z upcyclingu. Co zrobić z bawełnianą koszulką, której już nie nosimy? Można dać jej nowe życie! Z bawełnianych sznureczków, bawełnianych szmatek, guzików i korali wykonamy naszyjniki, bransoletki lub breloczki.

Co słychać w prądzie, czas trwania: 1,5 h

Nie było by muzyki elektronicznej, bez energii elektrycznej. O tym również będą te warsztaty. Wspólnymi siłami zbudujemy dużą makietę klawiatury fortepianowej (oczywiście jej fragmentu). Na klawiaturze grało się będzie chodząc po niej lub dotykając jej stopami, bez obuwia. Klawiatura wykonana zostanie z kartonu z odzysku oraz foli aluminiowej. A może zagramy zupełnie innymi dźwiękami a nasza klawiatura stanie się Samplerem? Co to jest Sampler? Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśni się podczas warsztatów.

Godz. 17.00

Warsztaty tworzenia zabawek z situ, czas trwania: 2h

Zabawki z situ. Dawniej dzieci nie miały pięknych, kupowanych w sklepie zabawek, potrafiły same zrobić je ze szmatek, trawy, słomy, drewna lub sitowia. Łącząc sitowie z włóczką i kolorowymi szmatkami wykonamy zabawki: laleczkę i konika Twórcze spotkania plastyczno – rękodzielnicze z Agtatą Półtorak, ilustratorką i autorką   książek dla dzieci, warsztatów plastycznych i gawędziarskich dla dzieci i rodzin

Warsztaty ekologii akustycznej, czas trwania: 2h

Warsztaty stanowić będą rodzaj procesu twórczego, który doprowadzi do stworzenia krótkich from elektroakustycznych które zostaną zaprezentowane w sieci. Część warsztatów poświęcimy na tzw. „czyszczenia uszu”. Przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenie dźwięków w duchu Akustycznej Ekologii Murraya Shafera oraz Deep Listening, Pauline Oliveros. Będziemy aktywnie słuchać oraz tworzyć dźwięki przy pomocy, ciała, głosu. Wybierzemy się w teren aby odbyć spacery dźwiękowe i zrealizować terenowe nagrania dźwiękowe (field recording).  W drugiej części warsztatów zajmiemy się pracą nad edycją dźwięku, poznamy oprogramowanie do obróbki, cięcia, łączenia i miksowania nagrań.

Micro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii, czas trwania: 2h

Makrama to technika polegająca na wiązaniu sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełka czy innych podobnych narzędzi. Znana i wykorzystywana od dawien dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tworzenia micro makramy i własnoręcznie stworzą biżuterię (kolczyki lub bransoletkę)

*Do każdych warsztatów można dołączyć w trakcie ich trwania.

Inne wydarzenia

Godz. 12.00

Parada cyrkowa, czas trwania: 1h

Poprzez działania teatralne, pokazy szczudlarzy, zabawy z dziećmi, warsztaty – aktorzy nawiążą kontakt z okolicznymi mieszkańcami oraz przygotują ich do odbioru spektaklu. Celem przedsięwzięcia jest edukacja teatralna oraz ożywienie tych miejsc w dzielnicach, które pozostają poza marginesem miejskiego życia kulturalnego.

Rzeźby plenerowe, wystawione przez cały dzień, do godz. 18.00

Intrygujące postaci z metalu, które na pierwszy rzut oka będą bardziej intrygować niż się podobać. Są rzeźbiarskimi kolażami, złożonymi z różnych materiałów, które artysta zestawia ze sobą, aby uzyskać większą ekspresję i dynamizm. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie, groteskowe, często pozbawiające godności fałszywych bohaterów. Jedne mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, inne – małe głowy. W ciągu całego dnia mieszkańcy będą mogli przyglądać się powstawaniu rzeźb, rozmawiać z artystą, a wieczorem wziąć udział w świetlnym widowisku (podpaleniu przez artystę rzeźb).

Miejsce błękitne, czas trwania: cały dzień

Działanie wspólne wraz z mieszkańcami dzielnic Gdańska. Artystka wraz z mieszkańcami tworzą w wybranej przestrzeni danej dzielnicy „magiczną” odrealnioną przestrzeń, wyznaczając ją niebieskimi liniami. zagęszczając ją nimi, poprzez wspólne tkanie jej i przeciąganie niebieskich sznurków, linek i taśm. Cześć z nich jest luminescencyjna, po zmierzchu zaczynają świecić intensywnie niebieskim światłem. Znane, zwykłe mieszkańcom miejsca stają się na nowo odkrywane, budowana jest w nich osobiście własna, przyjazna i „magiczna” przestrzeń.

Godz.17.00

Teatr Snów „Pokój”, czas trwania: 1 h

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Świat, który go otacza jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. Widowisko o charakterystycznej, wypracowanej przez reżysera konwencji momentalnie przenosi widza w kreowaną przez aktorów rzeczywistość. Muzyka, światło, plastyka ruchu aktorów – to wszystko buduje niepowtarzalną atmosferę.

Koncerty

12.00

Zespół Down Town Brass

DownTown Brass to połączenie inspiracji ulicznymi zespołami z całego świata, blasku instrumentów dętych i mieszkanki rytmów perkusyjnych. Ta muzyka wręcz porywa do działania i ruchu. W składzie tego trójmiejskiego zespołu występują młodzi i żywiołowi instrumentaliści. To, co udało im się stworzyć w zespole DownTown Brass posiada ogromny ładunek artystyczny i energetyczny. Przykuło już to uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

18.00

Zespół Majestic

Od roku 2004 trwa muzyczna przygoda gdańskiego Majestic. Początkowo miała to być formacja grająca głównie reggae w połączeniu z sekcją dętą, jednak z biegiem czasu zaczęły dochodzić do głosu ska, a także gitarowy rock. Swego czasu zespół doceniony na kilkunastu festiwalach i przeglądach w całym kraju. Majestic pojawił się także na szklanym ekranie: w Must Be The Music (2012) oraz w programie Kuba Wojewódzki (2014).