Logo GAK

placówki

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Jasień GAK

warsztat

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Jasień

  1. data

    07.10.22
    piątek

  2. godzina

  3. adres

  4. dla kogo?

    Dorośli , Dzieci , Młodzież , Seniorzy

Mobilny Dom Kultury w dzielnicy Jasień (ul. Potęgowska – Zielony Staw)

07.08.2021 r.

Warsztaty
godz. 12:00

Lepimy garnki

Działania obejmują tworzenie form ceramicznych na kole garncarskim oraz lepienie w glinie. Celem warsztatów jest zapoznanie się z pracą „na kole garncarskim”, sposobami swobodnego lepienia z gliny, rozwój wyobraźni i kreatywności.

La Lala – Warsztaty szycia lalek, maskotek i EKOtoreb

Podczas warsztatów każdy uczestnik stworzy swoją własną Laleczkę. Laleczkę przyjaciółkę, towarzyszkę życia codziennego, powierniczkę najskrytszych marzeń. Własnoręcznie zrobiona Laleczka ma swoją historię, osobowość i wyjątkowe cechy charakteru, które każdy uczestnik nada jej podczas tworzenia. W drugiej części zapraszamy na warsztaty szycia EKO woreczków / toreb na owoce/warzywa/pieczywo z niepotrzebnych materiałów przyniesionych przez uczestników zajęć

Warsztaty cyjanotypii

Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).

Warsztaty ekologii akustycznej

Warsztaty stanowić będą rodzaj procesu twórczego, który doprowadzi do stworzenia krótkich from elektroakustycznych które zostaną zaprezentowane w sieci. Część warsztatów poświęcimy na tzw. „czyszczenia uszu”. Przeprowadzimy zestaw ćwiczeń ze słuchania i tworzenie dźwięków w duchu Akustycznej Ekologii Murraya Shafera oraz Deep Listening, Pauline Oliveros. Będziemy aktywnie słuchać oraz tworzyć dźwięki przy pomocy, ciała, głosu. Wybierzemy się w teren, aby odbyć spacery dźwiękowe i zrealizować terenowe nagrania dźwiękowe (field recording).  W drugiej części warsztatów zajmiemy się pracą nad edycją dźwięku, poznamy oprogramowanie do obróbki, cięcia, łączenia i miksowania nagrań.

Micro makrama: warsztaty tworzenia biżuterii

Makrama to technika polegająca na wiązaniu sznurków i tworzenia fantazyjnych splotów bez użycia igieł, szydełka czy innych podobnych narzędzi. Znana i wykorzystywana od dawien dawna, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tworzenia micro makramy i własnoręcznie stworzą biżuterię (kolczyki lub bransoletkę).

Godz. 15:00

Warsztaty z przesadzania i pielęgnacji roślin doniczkowych

Zajęcia dla początkujących, na których uczestnicy nauczą się pracy z roślinami. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną o tym jak: przygotować podłoże pod konkretne gatunki roślin, jak prawidłowo przesadzać rośliny i kiedy jest na to najlepszy czas, jak odratować te rośliny, które straciły swój blask. Każdy uczestnik wróci do domu z nowym zielonym okazem oraz wskazówkami jak o niego dbać. Warsztaty kierowane są do wszystkich pokoleń, idealnie sprawdzą się jako warsztaty dla dzieci (wzbudzanie zainteresowania przyrodą) jak i osób starszych.

Eco warsztaty: wyplatanie z rotangu

Plecionkarstwo z rotangu jest bardzo interesującym zajęciem. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo korzystne. Plecionkarstwo pozwala na rozwijanie uważności i pracowitości, a także poprawia sprawność ruchową rąk. Na warsztatach z plecenia artystycznego uczestnicy uzyskają wiedzę o technikach oraz materiałach, za pomocą których będą wykonywać prace twórcze. Technika plecionkarstwa nie wymaga od człowieka żadnych specjalnych talentów. Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane tworzeniem ekologicznych i przy tym nietuzinkowych przedmiotów.

Co słychać w prądzie

Nie było by muzyki elektronicznej, bez energii elektrycznej. O tym również będą te warsztaty. Wspólnymi siłami zbudujemy dużą makietę klawiatury fortepianowej (oczywiście jej fragmentu). Na klawiaturze grało się będzie chodząc po niej lub dotykając jej stopami, bez obuwia. Klawiatura wykonana zostanie z kartonu z odzysku oraz foli aluminiowej. A może zagramy zupełnie innymi dźwiękami a nasza klawiatura stanie się Samplerem? Co to jest Sampler? Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśni się podczas warsztatów.

UDA ŁOSIE

Autorska gra towarzyska, w której odkrywając kolejno karty gracze muszą jak najszybciej wykonać daną czynność, słowo lub gest. Liczy się jak najszybsze zapamiętanie poleceń przypisanych do kart, ale też refleks i spostrzegawczość. Kartami zagrać można w 5 gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji – w domu, w podróży, na spotkaniu ze znajomymi. Bawić może się każdy – niezależnie od wieku!

Inne aktywności

Zielnik z dzielni – Spacer ekologiczny (godz. 10:00)

Po spędzeniu czasu w pracy i szkole rzadko zostaje czas i chęci na spacery po lesie, czy pasem nadmorskim. Niekiedy nawet miejsce zamieszkania jest w tak dużej odległości, że należałoby najpierw dojechać samochodem, komunikacją miejską lub iść stanowczo za długo. Tajemniczy ogród pełen dziko rosnących roślin, różnorodnych owadów oraz śpiewających ptaków – to byłby cud… A jeśli nawet w mieście jest on codziennie w zasięgu ręki? Każdego dnia mamy z nim kontakt idąc do pracy, sklepu, czy szkoły. Trzeba tylko umieć go dostrzec. Mamy nadzieję, że rodzinne spacery po tajemniczych ogrodach dzielnic Gdańska pozwolą każdemu zanurzyć się w miejskiej zieleni.  Spacery rozpoczną się zajęciami twórczymi (tworzenie autorskich zielników) z edukacyjną prelekcją wstępną, a zakończą się warsztatami tworzenia własnych „skarbów” z lasu, czyli dzieł z barwionej żywicy epoksydowej (zawieszki, bransoletki, breloki).

„Kultura na dzielni” – grafitti dla młodzieży (godz. 12:00)

Podczas warsztatów zajmiemy się hasłem „kultura na dzielni” i stworzymy wspólnie mural. Powstała praca być może znajdzie stałe miejsce w przestrzeni dzielnicy.

Akcja artystyczna „Błękitne miejsce” (cały dzień)

Działanie wspólne wraz z mieszkańcami dzielnic Gdańska. Artystka wraz z mieszkańcami tworzą w wybranej przestrzeni danej dzielnicy „magiczną” odrealnioną przestrzeń, wyznaczając ją niebieskimi liniami. zagęszczając ją nimi, poprzez wspólne tkanie jej i przeciąganie niebieskich sznurków, linek i taśm. Cześć z nich jest luminescencyjna, po zmierzchu zaczynają świecić intensywnie niebieskim światłem. Znane, zwykłe mieszkańcom miejsca stają się na nowo odkrywane, budowana jest w nich osobiście własna, przyjazna i „magiczna” przestrzeń.

Sekretne historie – zabawa podwórkowa (godz. 13:00)

Działania obejmują tworzenie opowieści narracyjnych bądź pojedynczych obiektów z materiałów dostępnych w otoczeniu i częściowo wcześniej zgromadzonych. Bazą do działań są tzw. „sekrety” – dawna zabawa podwórkowa. Celem warsztatów jest rozwijanie wyobraźni, tworzenie obrazów narracyjnych w oparciu o dostępne w otoczeniu materiały, wskazanie na możliwość organizowania podobnych działań w czasie wypraw wakacyjnych.

Teatr baniek mydlanych (godz. 13:30)

Puszczanie swobodnych baniek przez „Czarodzieja” połączone z magicznymi opowieściami i warsztatami robienia mega_baniek dla wszystkich. Gwoździem programu będą magiczne dymiące bańki dla każdego. Dzieci aktywnie uczestniczą w prezentacji mega_baniek – mogą za nimi biegać, łapać, bawić się.

Karawana opowieści – opowieść o drzewach/ spektakl (godz. 13.30)

Karawana opowieści to grupa opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzielą się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością. Zmieniają stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. OPOWIEŚCI DRZEW – Drzewa potrafią rozmawiać ze sobą. Nam też mają wiele do przekazania, ale jak je zrozumieć? Jaki jest ich język? W trakcie spotkania posłuchacie opowieści drzew, a także historii o drzewach takich jak: lipa, czarny bez, Drzewo Świata, czy drzewo, które potrafi mówić.

Kocie zabawy z muzyką – spektakl (godz. 16:00)

W przedstawieniu muzycznym pt. „Kocie zabawy z muzyką” Kot Tralalot „który w dzień najchętniej w słoneczku śpi, otworzy dla dzieci muzyczne drzwi”! Nasi Mali widzowie poznają podstawowe pojęcia muzyczne w towarzyszeniu muzyki m.in. A. Dworzaka, W. Lutosławskiego, E. Griega oraz G. Gershwina.

Widowisko z ogniem (godz. 18:00)

Intrygujące postaci z metalu, które na pierwszy rzut oka będą bardziej intrygować niż się podobać. Są rzeźbiarskimi kolażami, złożonymi z różnych materiałów, które artysta zestawia ze sobą, aby uzyskać większą ekspresję i dynamizm. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie, groteskowe, często pozbawiające godności fałszywych bohaterów. Jedne mają nieproporcjonalnie duże brzuchy, inne – małe głowy. W ciągu całego dnia mieszkańcy będą mogli przyglądać się powstawaniu rzeźb, rozmawiać z artystą, a wieczorem wziąć udział w świetlnym widowisku (podpaleniu przez artystę rzeźb).

Koncerty

Down Town Brass (godz. 12:00)

DownTown Brass to połączenie inspiracji ulicznymi zespołami z całego świata, blasku instrumentów dętych i mieszkanki rytmów perkusyjnych. Ta muzyka wręcz porywa do działania i ruchu. W składzie tego trójmiejskiego zespołu występują młodzi i żywiołowi instrumentaliści. To, co udało im się stworzyć w zespole DownTown Brass posiada ogromny ładunek artystyczny i energetyczny. Przykuło już to uwagę wielu słuchaczy w Polsce i Europie.

Arek Czernysz Trio (godz. 17:00)

Arek Czernysz jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej. Celem koncertu jest promocja muzyki jazzowej i klasycznej wśród mieszkańców dzielnicy Jasień.

Źdźbło – zespół pieśni tradycyjnych/ potańcówka na klepisku (godz. 15:00)

W przestrzeni parkowej, nad wodą i między drzewami, usłyszymy piękne słowiańskie pieśni w wykonaniu zespołu Źdźbło. Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Źdźbło” powstał w 2004 roku w ramach działania pracowni śpiewu tradycyjnego w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Jego podstawową ideą jest wykonywanie najdawniejszych, archaicznych pieśni przy wykorzystaniu tradycyjnych technik śpiewu. „Poszukiwanie dźwięku i brzmienia. Fascynacja tym, co w muzyce pierwotne, dawne, archetypiczne. Radość ze wspólnego śpiewu. To wszystko sprawiło, że spotkaliśmy się i mimo, że pochodzimy z różnych środowisk, zawodowo zajmujemy się różnymi dziedzinami, mamy rodziny, domy, psy i koty, i spotykamy się do dziś”