Logo GAK

placówki

Michał Algebra: Nie mogę przestać widzieć tego, co chcę zobaczyć GAK

wystawa

Michał Algebra: Nie mogę przestać widzieć tego, co chcę zobaczyć

 1. data

  12.01.22
  środa

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Pilotów 11, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na wystawę „Nie mogę przestać widzieć tego, co chcę zobaczyć” Michała Algebry.

Otwarcie wystawy: 12 stycznia, godz. 18:00.

Przypadek, zaś urzekł mnie tu jako narzędzie, a nie stan rzeczy – „Fotografowanie przypadkiem” jest więc osobistym fortelem, zaklęciem, ulotnością i zabiegiem, który sam zdaje się kreować własne światy, bez ingerencji twórcy. Twórca jest więc usytuowane niejako na peryferiach przypadku, przygląda się jego sprawczości.

W swoim podglądaniu codzienności (rzeczywistości) Michał Algebra dzieli obraz świata i człowieka, jak pomarańczę. Cząstka po cząstce. Skórkę można odkroić nożem lub kawałek po kawałku odrywać palcami, aby dobrać się do sedna, delektować słodko-kwaśną istotą rzeczy, a niekiedy natrafić na pestki, z których po czasie stworzą się przecież osobne byty i historie.

„Zbierać fotografie – to zbierać świat” – tak pisze Susan Sontag, a Algebra zdaje się kolekcjonować światy codziennie, w których jawi się uniwersalny bohater – człowiek, istota, osoba. Światy Algebry balansują więc na granicy kunstkamery i patchworku, w którym autor przygląda się temu, co się jawi, jednak zostawia niedopowiedziane i sporą przestrzeń na oddech i swobodne przetrawienie cząstek pomarańczowej opowieści. A to, co się jawi to bez wątpienia swego rodzaju gabinet osobliwości Polski.

„Nie mogę przestać widzieć tego, co chcę zobaczyć.”

A Ty? Co widzisz?

[fragment tekstu Zuzy Dolegi]

Otwarcie wystawy: 12 stycznia, godz. 18:00.

 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną.
 • Dezynfekcja rąk – przy wejściu do galerii dostępny jest dystrybutor z płynem do dezynfekcji.
 • Osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid dokumentujący zaszczepienie, statusu ozdrowieńca lub aktualny negatywny wyniku testu na obecność wirusa (lub inny dokument potwierdzających powyżej określone stany) prosimy o zabranie ich ze sobą na  wydarzenie. Okazanie powyższych dokumentów jest dobrowolne jednak do galerii możemy wpuścić ograniczoną ilość osób niezaszczepionych.

Galeria: