Logo GAK

placówki

Kłębkominy – online! GAK

Kłębkominy – online!

 1. data

  12.12.20
  sobota

 2. godzina

  12:00

 3. wstęp

  Bezpłatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3

 5. dla kogo?

  Dorośli

Warsztaty dziewiarskie w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury

12 grudnia 2020

Jeszcze do niedawna początków historii dziewiarstwa ręcznego badacze dopatrywali się w średniowieczu. Ostatnie odkrycia w postaci wełnianych skarpet, znalezionych na terenie starożytnego Egiptu wskazują, że sięga ona początków naszej ery. Nie używano jeszcze typowej pary drutów lecz techniki nalebindingu – dziergano przy pomocy jednego igłodrutu. Przeważnie z runa zwierząt, czasem również z włókien roślinnych.
W średniowieczu, źródłem poznania historii dzianiny ręcznej są nie tylko zabytki w postaci fragmentów odzieży, ale w dużej mierze dzieła malarskie. W tym okresie chętnie przedstawiano osoby święte podczas dziergania właśnie. W 1589 roku pastor William Lee wynalazł maszynę dziewiarską, która miała zastąpić pracę rąk ludzkich.  Nie wzbudziła ona jednak jeszcze zbyt wielkiego zainteresowania. Robienie na drutach dalej miało się dobrze i ma się dobrze do dziś, prawda?

Nie ma lepszej pory na wspólne dzianie – jesienne słońce, aromatyczna herbata, ulubiony fotel i praca rąk. Uczestnicy naszych warsztatów online dostają przygotowany specjalnie dla nich film instruktażowy. Poznają (po otrzymaniu dziewiarskich pakietów)  podstawowe rodzaje runa dziewiarskiego, narzędzia, wzory i kroje. Będzie przestrzeń na rozmowę i pytania. Następnie, z pomocą drutów na żyłce wydziejemy z grubej, ciepłej wełny komin – bezszwową tubę, pełniącą funkcję modnego dziś ocieplacza na szyję.

Warsztaty odbędą się 12 grudnia 2020 w formie online.
Lista uczestników jest już zamknięta.
Materiały do warsztatów będą do odbioru przed Wyspą Skarbów w dniach 8-11 grudnia 2020.

 • ___pokaż cały opis

  Agnieszka Orlena Baaske – Urodziła się, mieszka i tworzy w Gdańsku. Jest artystką, projektantką, edukatorką oraz arteterapeutką. Absolwentka Wzornictwa na ASP w Gdańsku oraz Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od 10 lat jest związana z Gdańską Galerią Miejską, gdzie od 2019 roku zajmuje się edukacją artystyczną i kulturową.
  Prowadzi szereg autorskich warsztatów rękodzielniczych i arteterapeutycznych.
  Założycielka i właścicielka marki „Prulla”. Fanka Matki Natury. Piewczyni rzemiosła. Orędowniczka minimalizmu. Uwielbia sushi.