Logo GAK

placówki

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo GAK

spotkanie
warsztat
wystawa

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo

 1. data

  11.09.21
  sobota

 2. godzina

  11.00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego.

Wydarzenie zatytułowane „KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo”

odbędzie się 11 września w  GAK Gama w godzinach 11:00-15:00. Współorganizatorami są Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz GAMA Gdański Archipelag Kultury. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku,
Wydarzenie składa się z prelekcji i warsztatów edukacyjnych: architektoniczno-przyrodniczych (model drewnianej kaszubskiej chaty zyska detal i kwiaty przed oknami). Przybliżone zostaną zagadnienia wysmakowanego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego wsi kaszubskiej. Opowiemy o roślinach rodzimych, a uczestnicy otrzymają nasiona ziół i kwiatów do wzbogacenia swoich ogródków. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna oraz degustacja regionalnych napojów.

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi kaszubskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Bloki na gdańskich osiedlach, te socrealistyczne oraz te współczesne nie wiążą się z tradycją regionu Kaszub. Mieszkańcy często nie znają i niekoniecznie rozumieją lokalne dziedzictwo kaszubskiej architektury wiejskiej oraz wysmakowanych tradycji, także w obrębie charakterystycznej kuchni. Przedogródek, łąka i las to szczególne zioła, kwiaty i krzewy, które wykorzystywano tradycyjnie. Dzisiaj dominują ogródki o dowolnych obsadach roślinnych, często wypełniane gatunkami inwazyjnymi. Warto ten temat zgłębić i zaprosić malwy, zioła, dziką różę do ogródków i na balkony bloków.

Link do wydarzenia na stronie Europejskie Dni Dziedzictwa

https://edd.nid.pl/wydarzenia/kaszuby-miedzy-blokami-wysmakowane-regionalne-dziedzictwo/
Jest ono również dostępne w aplikacji mobilnej ( https://edd.nid.pl/aplikacja/ ).

Prowadząca
Agnieszka Kurkowska:
Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej od 2020 roku.
Autorka monografii naukowych oraz wielu artykułów i rozdziałów w monografiach wieloautorskich. Kilkukrotnie pełniła rolę kuratorki wystaw artystycznych. Była uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, także zagranicznych prezentując prace z zakresu architektury, fotografii, rzeźby i malarstwa. Pomysłodawczyni i współorganizatorka kilku konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Inicjatorka wielu działań w obszarze powszechnej edukacji architektonicznej w ramach współpracy z różnymi instytucjami kultury w Gdańsku. W tej dziedzinie autorka książek dla dzieci i młodzieży w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Inicjatorka kilku konkursów plastycznych i projektowych, również międzynarodowych. Współpracowała z ośrodkami dydaktycznymi i naukowymi na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii.

https://ciee-gda.pl/
https://pomorskieparki.pl/
https://arch.pg.edu.pl/katedra-projektowania-srodowiskowego/