Logo GAK

placówki

Gdańska Noc Świętojańska 2021 na Wyspie Sobieszewskiej GAK

muzyka
spotkanie

Gdańska Noc Świętojańska 2021 na Wyspie Sobieszewskiej

 1. data

  20.06.21
  niedziela

 2. godzina

  21:00

 3. wstęp

  Wstęp bezpłatny

 4. adres

  Wyspa Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

W tym roku tradycyjna już impreza Gdańskiej Nocy Świętojańskiej 2021 odbędzie się 20 czerwca o godz. 21:00 na Wyspie Sobieszewskiej. W programie znajdzie się koncert zespołu rockowo-folkowego Enej, widowisko słowno-muzyczne „Noc Kupały” w wykonaniu artystów Teatru GAK oraz puszczenie widowiskowych wianków na wodach Martwej Wisły. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny. Od godz. 11:00 przez cały dzień będzie działać także nowa strefa Wyspa Drogowiec oferująca gastronomię, strefę odpoczynku i relaksu, muzykę na żywo i atrakcje dla całej rodziny. Gdańską Noc Świętojańską 2021 organizuje Gdański Archipelag Kultury oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

 

Od wielu lat świętujemy w Gdańsku Noc Świętojańską, która swoją tradycję czerpie ze słowiańskiej Kupały – najkrótszej nocy w roku i czasu letniego przesilenia. W naszej kulturze to wyjątkowe święto zostało zaadaptowane poprzez obchodzenie wigilii św. Jana, które terminem zbliżone było z Nocą Kupały. W związku z połączeniem tych dwóch tradycji, Gdańska Noc Świętojańska to dziś synonim święta zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. I w tym roku ten wyjątkowy czas będziemy świętować 20 czerwca od godziny 21:00, na terenie Wyspy Sobieszewskiej.

 

Przez wiele lat Noc Świętojańską świętowaliśmy na Placu Zebrań Ludowych, co połączone było z Festiwalem Kolorów. W tym roku postanowiliśmy bawić się w pięknych okolicznościach Wyspy Sobieszewskiej – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK, organizator wydarzenia. Tegoroczna impreza będzie składać się z trzech części: koncertu zespołu Enej, który organizowany jest przez Scenę Muzyczną GAK; widowiska słowno-muzycznego „Noc Kupały” w wykonaniu artystów Teatru GAK; oraz magicznego, widowiskowego i tradycyjnego puszczenia wianków na wodach Martwej Wisły. Od 11:00 przez cały dzień będzie działać także nowa strefa Wyspa Drogowiec, przy ulicy Turystycznej 1.

 

Wydarzenie o godz. 21:00 na terenie Wyspa Drogowiec rozpocznie koncert zespołu Enej – polskiego zespołu rockowo – folkowego, założonego w 2002 roku przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Muzyka zespołu Enej to żywe brzmienia, chwytliwe teksty oraz dawka pozytywnej energii. Po zakończeniu koncertu – koło godziny 23:15, artyści Teatru GAK przy akompaniamencie bębnów i muzyki słowiańskiej, w barwnym korowodzie, przemieszczą się razem z uczestnikami koncertu na pobliski parking. Tam odbędzie się wydarzenie słowno-muzyczne „Noc Kupały”, a artyści odtańczą przy ognisku słowiański taniec miłości. Po nim, uczestnicy udadzą się nad rzekę, aby około godziny 23:30 puścić wianki na wodach Martwej Wisły. Zakończenie wydarzenia planowane jest na godzinę 23:45.

 

Impreza będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad reżimu sanitarnego. Maksymalna liczba uczestników wynosi do tysiąca osób (max. 250 osób niezaszczepionych). Gdańska Noc Świętojańska 2021 jest organizowana wspólnie przez Gdański Archipelag Kultury oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. Partnerami wydarzenia są Hotel Bartan, OSP Gdańsk-Sobieszewo i kościół pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie. Patroni medialni to gdańsk.pl, trójmiasto.pl, Radio Eska, Radio Supernova.

 

[EDIT 19.06.2021]

Gdy Gdańska Noc Świętojańska 2021 się skończy, pomożemy Wam wrócić do domów – dzięki uprzejmości ZTM w Gdańsku od godz. 22:30 do godz. 00:00 zostaną podstawione dodatkowe autobusy, które zostaną elastycznie włączone do ruchu na linii 112, 186 lub N9. Dodatkowe autobusy będą kursować od godziny 22:30 do północy i wystartują z przystanku „Sobieszewo” 01 (przy moście). Obowiązuje na nich stała taryfa biletowa.

 

UWAGA! Mimo wcześniejszych założeń, dla Waszego bezpieczeństwa, jesteśmy zmuszeni zbierać od Was drukowane Oświadczenia dot. COVID-19 [KLIKNIJ I POBIERZ.] Pobierz, wydrukuj, wypełnij przed imprezą i daj nam je przy wejściu – zmniejszy to kolejkę przed wejściem na koncert!