Logo GAK

placówki

Powrót do GAKu Logo GAK

Europejska Noc Muzeów w jednostkach GAK GAK

aktualność
wystawa

Europejska Noc Muzeów w jednostkach GAK

 1. data

  02.10.22
  niedziela

 2. godzina

 3. adres

 4. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

17. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów odbędzie się 14. maja 2022 roku!

W tym roku będziecie mogli wziąć udział również w wydarzeniach, które specjalnie na tę okazję przygotowały jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny lub kosztuje symboliczną złotówkę.

Sprawdź, co przygotowaliśmy na tę wyjątkową noc w roku:

 • Gak Projektornia, Brzeźno

Wydarzenie będzie trwać łącznie 3 dni: 13.05. godz. 18.00 – wernisaż wystawy, wystawa do godz. 21.00. 14.05. 20.00 – 1.00 i 15.05. 13.00 – 16.00.

Wystawa “Bezdech” Wdech.

Sen. Zachwyt, nadmiar bodźców, napięcie, granica (wytrzymałości, świadomości, bycia i niebycia). Zatrzymanie.
Bezdech najczęściej kojarzy nam się̨ z uczuciem braku możliwości wzięcia oddechu. Zazwyczaj podczas snu. W czasie, gdy nie do końca mamy kontrolę nad naszym ciałem. Czy tylko wtedy? Skąd się̨ wzięło powiedzenie “zapierać́ dech w piersiach”? Czy bezdech może być́ czymś́ pozytywnym?

Wystawa dotyka tematu dwoistości snów – mogą̨ być́ przyjemne, ale również̇ koszmarem. Obiekty i instalacje powstały podczas obserwacji tytułowego bezdechu. Są̨ próbą zmierzenia się̨ ze zmiennością̨ oddechu, cielesnością̨ oraz tym co my, jako ludzie, skrywamy w swojej podświadomości.

Podczas wieczoru przewidziane są̨ działania performatywne.

Wydech
Realizacja studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:

Anna Myszkowiak – studentka Wydziału Rzeźby. Pracuje głównie w obszarze szeroko pojętej rzeźby, obiektu, rysunku, instalacji – jednym słowem przestrzeni. Inspiruje ją zastana rzeczywistość́ i świat wewnętrzny, który coraz śmielej eksploruje. Stypendystka MKiDN w 2019r.

Bartłomiej Puch – student Fotografii Intermedialnej. Antropolog Kultury. Twórca audio-wizualny oraz instalacji. Interesuje się̨ dokumentem i relacyjnością̨. W drugim życiu parzy kawę̨ w jednej z poznańskich kawiarni.

Wstęp podczas Nocy Muzeów: 1 zł


 • Gak Scena Muzyczna, Orunia Dolna Św. Wojciech Lipce

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Gdański Archipelag Kultury i GAK Scena Muzyczna zaprasza na wystawę plenerową w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene.

Wystawa poświęcona jest bogatej historii parku, która sięga aż XVII wieku. Przez kilka stuleci ten jeden z najpiękniejszych parków w mieście był prywatną posiadłością znanych gdańskich rodów, w tym burmistrzów, rajców i bogatych kupców. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka – Emilia Hoene, której imię obecnie nosi, przekazała dwór wraz z parkiem na rzecz miasta. Od tamtego czasu park stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Oruni i nie tylko.

Na wystawie przybliżymy biogramy dawnych właścicieli, zaprezentujemy dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach takich instytucji jak PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. Ważnym elementem wystawy będzie fotografia samej pani Emilii pochodząca sprzed 1915 roku.

Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 14 maja 2022 roku o godz. 20:30 w alei czterdziestu lip.

Wystawę przygotowały Lokalne Przewodniczki po Oruni Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.

Ekspozycję będzie można oglądać do 14 czerwca.

Wstęp wolny


 • Gak Teatr, Orunia Dolna Św. Wojciech Lipca

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Teatr GAK zaprasza na spektakl plenerowy pt. „Sen astronoma”, który odbędzie się 14 maja 2022 r. o godzinie 21.00 w Parku Oruńskim w Gdańsku.

Spektakl jest luźną artystyczną wizją i interpretacją odkryć znanego gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza – jego badań nad libracjami księżyca, plamami na słońcu, tranzytem Merkurego – kiedy ten będąc pomiędzy Słońcem a Ziemią jest widoczny na tarczy Słońca, oraz badaniami nad Saturnem.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru GAK i zaprzyjaźnieni artyści.

Muzyka: Miłosz Kowalewski. Scenografia: Joanna Majewska, Wiktoria Morawska. Choreografia: Ewa Kliszewska. Koncepcja całości: Laura Haras.

Wstęp wolny


 • Gak Winda, Wrzeszcz Dolny

Winda GAK po raz drugi włącza się w międzynarodową akcję Noc Muzeów. Z tej okazji organizujemy wydarzenie „Kolorem i dźwiękiem – gdańskie opowieści”  z prezentacją prac Barbary Raksimowicz-Wypustek i Roberta Sobolewskiego poświęconych Gdańskowi.

Wystawa podzielona jest na ekspozycję zewnętrzna składającą się z dwudziestu reprodukcji, które będą dostępne dla zwiedzających całą dobę, zaś drugą cześć stanowią obrazy, które będą wyeksponowane w przestrzeni korytarzy, foyer oraz sali czarnej Windy. W prezentowanych pracach Barbary i Roberta dominują elementy Stoczni Gdańskiej, żurawi, kamieniczek, czy punktów widokowych miasta.

Podczas Nocy Muzeów wysłuchamy dwóch opowieści poświęconych historii gdańszczan z czasów Wolnego Miasta Gdańska i Solidarności, które poprowadzi Robert Sobolewski. Dodatkowo będzie można zobaczyć eksponaty nawiązujące do opowiadanych historii. W czasie wernisażu akompaniować będzie akustycznie duet Fingiel Blu – Andrzej Piechert i Jacek Ćwikliński. Wernisaż odbędzie się sobotę 14 maja od godziny 19:00. Wystawa zewnętrzna będzie dostępna całodobowo w dniach 13-31 maja. Dla uczestników zostanie przygotowany poczęstunek.

Barbara Raksimowicz-Wypustek

pochodząca z Olecka malarka, pielęgniarka, II miejsce w rankingu Dziennika Bałtyckiego „Osobowość Roku 2019”; urodzona:  Od 2000 r.- Puls-Medic w Gdańsku, pielęgniarka, koordynator opieki długoterminowej domowej;  sprzedaje obrazy na aukcji OneBid z Domu Aukcyjnego Galerii Kontrowersyjna;

wystawy obrazów w Polsce, od 8 lat ponad 50 wernisaży i ekspozycji; sprzedaż obrazów w Polsce i za granicą ; W 2019 r. w Nowym Porcie w Perła Bałtyku wernisaż i wystawa wraz z promocją wydanego katalogu obrazów , którego recenzentem był historyk sztuki Prof. UG Marcin Kaleciński -Gdańskie żurawie , Morskie miraże – ; Stała ekspozycja obrazów w Hotelu Mercure w Gdańsku, 2021 – wernisaż z malarką Barbarą Mierzejewską- Rozmaitości – oraz wspólna ekspozycja zdjęć i obrazów – Obiektywem i Pędzlem- z fotografem Pawłem Chocieszyńskim; 2021 – wystawa obrazów w Gdańskim Archipelagu Kultury Winda wraz z malarkami Magdą Benedą, Mają Majewska-Keane – Wystawa na Płocie; Wyróżniona – Złoty Czepek – odznaka pielęgniarska .Od wielu lat współpraca z Puckim Hospicjum im. Ojca Pio i Fundacją Hospicyjną Gdańsk; od 7 lat maluje bombki, pocztówki i obrazy na licytacje do Hospicjum w Pucku i Fundacji Hospicyjnej Gdańsk. Gość wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych; należy do Komisji Opieki Długoterminowej w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, Specjalizacja Pielęgniarstwa Rodzinnego Specjalistka w dziedzinie leczenia ran przewlekłych; Hobby: kolekcjonowanie pędzli malarskich z całego świata i pędzli znanych malarzy, zbieranie piasków świata i wykorzystywanie ich w malarstwie, jako domieszka.

Robert Sobolewski

Gdańszczanin, z zamiłowania artysta malarz, muzyk, konferansjer, pilot ull. Organizator i prowadzący wielu wystaw, wernisaży, koncertów i charytatywnych zbiórek. Promotor młodych artystów, fotografików, malarzy. Czuły na ludzką krzywdę. Na scenie tak jak w kokpicie czuje się jak ryba w wodzie. Chociaż na ponad 20 lat opuścił kraj zawsze promował swój ukochany Gdańsk. Jak zawsze mawia „Mój rodzinny dom może być tylko tutaj”.  Jest zawsze świetnie przygotowany do wydarzenia, które prowadzi. Nieważne czy koncert, wernisaż czy wystawa.  Potrafi porywać tłumy.  I tak też czyni.

Wstęp wolny.


 • Gak Wyspa Skarbów, Wyspa Sobieszewska

Muzeum. Dotknij!

Jak dobrze znacie eksponaty naszego muzeum…? Czy „z zamkniętymi oczami” potraficie odgadnąć, jaki przedmiot trzymacie w ręku? Czy opowieść o jego historii sprawi, że będziecie chcieli poznać inne, równie ciekawe przekazy… Inna niż poprzednio, bliższa niż myślisz – to tegoroczna Europejska Noc Muzeów organizowana w Izbie Pamięci Wincentego Pola na Wyspie Sobieszewskiej. W jej ramach Wsypa Skarbów Gak przygotuje dla was 10 tajemniczych eksponatów, które wyłącznie poczujecie a zarazem usłyszycie ich historię. Mamy nadzieję, że w ten sposób pełniej wyrażą swoje intymne aspekty jednocześnie wzbudzając w was ciekawość i rozpalą wyobraźnie…. Poprzez takie działanie jednostka GAK pragnie zwrócić uwagę na doświadczenie osób z niepełnosprawnościami wzroku. Czy będziecie potrafili wykorzystać wasze wszystkie zmysły by rozpoznać to czego nie możecie zobaczyć. Czy wśród was znajdziemy wytrawnych „znawców przedmiotu”?

Wstęp wolny, 14.05 godz. 16.00 – 20.00


 • Gak Plama, Zaspa

Plama GAK zaprasza na wystawę Czesława Podleśnego „Rzeźba-kameralnie”

Najczęściej widzowie kojarzą mnie z rzeźbami umieszczonymi w przestrzeni publicznej – tym razem wystawa jest prezentacją moich kameralnych prac, które są przeznaczone do mniejszych przestrzeni wystawienniczych. Tworzę je równolegle z dużymi rzeźbami podobnie jak rysunki i obrazy. Kameralne rzeźby nazywane potocznie „małymi formami” niczym nie ustępują dużym rzeźbom, mają takie same założenia artystyczne, są przeze mnie traktowane za taką samą uwagą. Jedyną różnicą jest skala. Są to najnowsze prace, które wykonałem w ciągu ostatnich dwóch lat, a większość z nich jest prezentowana po raz pierwszy – mówi artysta.

Czesław Podleśny

Artysta urodzony 1959 w Rybniku. Syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum Antoniego Kenera w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od trzydziestu czterech lat prezentuje swoje prace na międzynarodowym rynku sztuki. Poza dziesiątkami wystaw indywidualnych brał udział również w ponad stu wystawach zbiorowych. Nagradzany kulturalnymi stypendiami Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz licznymi nagrodami artystycznymi.

Poza Nocą Muzeów wystawa dostępna do oglądania od dnia 12 maja:

(Otwarcie wystawy: 11 maja, godz. 18:00)

Godziny otwarcia galerii:
Pon. – Wt. 10:00 – 17:00
Środa 10:00 – 19:00
Czw. – Pt. 10:00 – 17:00
Wstęp wolny.