Logo GAK

placówki

Anatol Waliczenka in memoriam GAK

muzyka

Anatol Waliczenka in memoriam

 1. data

  20.08.21
  piątek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Anatol Waliczenka in memoriam
20 sierpnia 2021 r., godzina 18.00
Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16
Wstęp wolny.

Przy fortepianie:
Darya Senchilo i Patrycjusz Lorek
Program koncertu:
Carl Czerny – Ouverture Caracteristique et brillant op. 54, for Piano 4 Hands
Maurycy Moszkowski – Spanische Tanze op. 12
Piotr Czajkowski – Romeo and Juliet (overture-fantasia)
Edward Grieg – 2 Walzer-Capricen Op.37
Johannes Brahms – Hungarian Dances WoO 1 – No. 2, No.5
O Anatolu Waliczence:
Urodził się 27 maja 1934 roku w Kownie na Litwie. Od młodzieńczych lat był związany z muzyką cerkiewną, prowadził chóry m.in. we Francji, Włoszech i Australii. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Konserwatorium Wileńskim, którego później był wykładowcą. Uczył też w wileńskich szkołach muzycznych
Po ślubie z Marią Korzeniowską przeniósł się do Polski i od 1969 roku mieszkał w Gdańsku, gdzie od 1971 do marca 2017 dyrygował chórem Prawosławnej Parafii Św. Mikołaja w Gdańsku. Jak sam mówił –„przedyrygował” w Gdańsku 46 lat. A także uczył w gdańskich szkołach muzycznych gry na fortepianie. Spod jego ręki wyszło kilka pokoleń muzyków, którzy obecnie tworzą artystyczny krajobraz naszego regionu, Poski i Europy.
Był pasjonatem muzyki i archiwalnych nagrań, kolekcjonerem płyt i patefonów, niewyczerpaną kopalnią wiedzy o ukochanych śpiewakach i kompozytorach, mistrzem artystycznej anegdoty. Żył w wielu kulturach jednocześnie i łączył sobą wiele kultur: przede wszystkim litewską, polską i rosyjską, ale mówił też po włosku, francusku, angielsku i niemiecku. Odtwarzał najstarsze nagrania na swoich zabytkowych patefonach, ale wysyłał je przyjaciołom przez internet, łącząc przeszłość z przyszłością, łącząc pokolenia.
Takie samo przesłanie niosły w sobie jego audycje, emitowane przez kilka lat na antenie Radia Gdańsk w cyklach: „Z historii fonografii”, „Igłą przez stulecia”, „Na scenie historii”, czy „Muzyczne opowieści Anatola Waliczenki”. Były tak popularne i wysoko cenione przez słuchaczy, ale też przez pracowników rozgłośni, że pan Anatol Waliczenka otrzymał tytuł „Radiowa Osobowość Roku 2013″.
Zmarł 7 lutego 2021 roku.