Logo GAK

placówki

17. Urodziny Wyspy Skarbów GAK

muzyka
wystawa

17. Urodziny Wyspy Skarbów

 1. data

  25.06.21
  piątek

 2. godzina

  17:30

 3. wstęp

  wstęp wolny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
zaprasza Was na swoje

17 urodziny!

25 czerwca / piątek / godz. 17:30 – 20:00

Ostatni jubileusz był inny niż wszystkie… Kiedy z powodu pandemii wydarzenia kulturalne „przeniosły” się do świata wirtualnego, w czerwcu 2020 roku świeczki z urodzinowego tortu musieliśmy zdmuchnąć sami. Po tym doświadczeniu życzyliśmy sobie, abyśmy mogli jak najszybciej spotkać się z Wami na żywo! Brak Waszej obecności w postaci ciszy na korytarzach,  wydobywającego się z sal warsztatowych gwaru czy brzmienia Waszych głosów powodował w nas poczucie dobitnej pustki.
Na szczęście marzenia animatora o tętniącym życiem domu kultury spełniają się! Z ogromną radością zapraszamy Was do wspólnego świętowania 17. Urodzin Wyspy Skarbów GAK.

W PROGRAMIE:

WYSTAWY W PLENERZE

 • CUKINIA I BZY– malarstwo Kingi Fałtynowicz
 • MĘTNA HISTORIA WÓD, CZYLI O TYM JAK RZEKA I MORZE JUŻ NIE MOŻE… – krótko o problemie zanieczyszczenia środowiska
 • WIATR SŁABY CZY UMIARKOWANY? – żywioł powietrza z perspektywy podróżnika, historyka i Żuławianina
 • JEDNA WYSPA – WIELE WSPOMNIEŃ – wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej

GALERIA

 • WYSPA SOBIESZEWSKA. NATURALNE PIĘKNO NATURY – grafiki Elżbiety Kowalskiej – Matuszewskiej
 • MULTIMEDIALNE (archiwalne) POKAZY NIEZAPOMINALNE
  • ISOLA FELICE. WYSPA SZCZĘŚLIWA – wystawa online Doroty Białczak
  • KWIETNIE W GRUDNIU – wystawa online Jadwigi Sankowskiej
  • KIDS PROTEST SONG – teledysk zrealizowany przez załogę GAK Wyspy Skarbów
  • CZY „PTASI RAJ” TO EDEN? – wykład edukacyjny online Alicji Bielskiej (MiIZ PAN)
  • SPACER PO LESIE Z NATALIĄ RECŁAW – wykład edukacyjny online
  • Ś.P. BOGDANOWI WRĘCZYCKIEMU – wystawa online poświęcona najlepszym pracom z dorobku artysty Wyspy Sobieszewskiej

STREFA KREATYWNEGO RELAKSU DLA DZIECI

 • URODZINOWY MURALtworzenie muralu dla dzieci przez dzieci
 • TWORZENIE ORYGINALNYCH PRZYPINEK
 • RODZINNE PLANSZÓWKIstrefa ZGRANEJ rywalizacji!
 • SMERFOWA WATA CUKROWA – TORT – POPCORN dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk oraz udziale FUNDACJI „OBUDŹ NADZIEJĘ”

SCENA W OGRODZIE:

 • 17:30 – BZY – MUZYKA I OBRAZ W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ – koncert premierowy
 • 18:00 – SPOTKANIE Z WALDEMAREM NOCNYM promocja najnowszych książek autora: „Wyspa wspomnień” i „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”
 • 18:30 – IRENEUSZ PESTKA SOLO – etno, jazz i blues na żywo
 • 19:00 – KONCERT CRANE DAYS – contemporary folk w wykonaniu Krzysztofa Wojsława (gitara akustyczna, wokal, harmonijka), Pauliny Sidoruk (skrzypce), Filipa Arasimowicza (kontrabas)

DODATKOWO:

 • LITERACKA STREFA RELAKSU z Biblioteką na Wyspie
 • SESJA FOTOGRAFICZNA NA MALARSKIEJ ŚCIANCE

ZAPRASZAMY!

Wstęp Wolny

 • ___pokaż cały opis

  ŚWIĘTUJĄ Z NAMI:

  Młoda kobieta w brązowym koku i długiej stoi zwrócona do ściany; na ścianie fioletowo-różowo-zielony malunek przedstawiający krzew bzu    CUKINIA I BZY
  / malarstwo Kingi Fałtynowicz

  „Cukinia i Bzy” to seria pięciu obrazów ukazująca w malarski sposób tęsknotę autorki za bujną, dziką przyrodą, której miejsce wyznacza i projektuje teraz architektura przestrzeni miejskich. Temat ten jest również obecny w dwóch autorskich projektach artystki, do których nawiązuje wystawa.

  Projekt „Cukinia. Malarstwo ścienne” uwrażliwia na kontakt przyrody z miastem, wprowadzając ją do architektury poprzez wielkoformatowe malarstwo ścienne przedstawiające świat roślin.

  Drugi projekt artystka współtworzy z muzykiem Krzysztofem Wojsławem. „Bzy – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej” wsparty jest przez Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, w ramach którego powstało pięć malowideł ściennych na terenie Trójmiasta, do których nawiązuje pięć obrazów na płótnie przedstawiających charakterystykę malarskiego odczuwania świata roślin spowitych mgłą, głębi i przestrzeni, impresji kolorów kwitnących kwiatów czy niespotykanych kształtów runa leśnego.

  KINGA FAŁTYNOWICZ – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Architektura i Wzornictwo. Dyplom magisterski ukończyła w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich. Autorka projektu „Cukinia. Malarstwo ścienne”, w którym swoim malarstwem nawiązuje kontakt architektury z przyrody. Współtworzy duet w zespole „Bzy” jako wokalistka i wirtuoz harmonijki.

  Para; młody mężczyzna i młoda kobieta na tle malarskiej, kwiecistej , fantazyjnej ściany; po lewej stronie żywe zielone rośliny    BZY – MUZYKA I OBRAZ W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
  / koncert premierowy

  BZY – muzyka i obraz w przestrzeni miejskiej to muzyczno – wizualny projekt duetu malarki Kingi Fałtynowicz i Krzysztofa Wojsława, kompozytora nastawionego na harmonijne połączenie dwóch wyjątkowych dziedzin sztuki. Malarstwo ścienne, na tle którego artyści nagrywają swoje utwory „na żywo”, powstaje w różnych lokalizacjach Trójmiasta i zwraca uwagę mieszkańców na dialog przyrody z kulturą i przestrzenią miejską. Projekt powstaje dzięki wsparciu Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

  Portret uśmiechniętego mężczyzny w błękitnej koszuli i eleganckim, granatowym swetrze; szare tło    SPOTKANIE AUTORSKIE Z WALDEMAREM NOCNYM
  / promocja książek

  Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej, najnowsza publikacja Waldemara Nocnego to bogaty we współczesne i archiwalne zdjęcia zbiór informacji na temat Wyspy Sobieszewskiej, od powstania Przekopu Wisły w 1895 roku, po czasy obecne.

  Natomiast w Wyspie Wspomnień autor przedstawia trzydzieści osobistych wspomnień mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej ukazujących przekrój ludzkich doświadczeń. Zbiór powstał z myślą o zachowaniu i utrwaleniu czasu zmian kulturowych i materialnych u ujścia Wisły. Wspomnienia te odsłaniają historię Wyspy Sobieszewskiej, dzisiaj terenu Gdańska, jej dramatyczne początki aż po współczesność, gdzie ekologia, rekreacja i dbałość o standard życia mieszkańców okazały się dla nich wiodącym elementem życia na tle rodzącej się turystyki.

  Waldemar Nocny – urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, wydział humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji.

  Jest autorem opowiadań Trzynasty Kilometr oraz powieści Reguła trzech (w dwóch tomach), Do wkrótce, Kobiety, Katastrofa, Ujście Wisły w czasach przełomu.

  Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii dzielnic Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica, Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej oraz Trzecie ujście Wisły.

  Młody mężczyzna w kapeluszu i z pokrowcem na gitarę przemierza las; przez korony drzew przebijają się promienie słoneczne    CRANE DAYS
  / koncert

  Krzysztof Wojsław to singer – songwriter z Trójmiasta, gatunkowo swobodnie oscylujący wokół stylistyki contemporary folk. Tworzy piosenki w języku polskim (Bzy) i angielskim (Crane Days) oraz mantry medytacyjne w autorskim „dialekcie emocjonalnym”.

  Jednymi z głównych motywów, które pojawiają się w tekstach są ubrane w eklektyczne formy natura oraz podróż – zarówno momenty pozostawiania czegoś za sobą, jak również chwile docierania do długo wyczekiwanego celu. Na koncercie z okazji urodzin GAK-u „Wyspa Skarbów” razem z kompozytorem wystąpią jego muzyczni przyjaciele.

  Portret łysego mężczyzny w okularach i marynarce, trzymającego nonszalancko zarzuconą na ramię gitarę; kolor fotografii jednostajny – sepia    IRENEUSZ PESTKA SOLO
  / koncert

  Ireneusz Pestka – lider zespołu Puerto Nuevo. Grał w wielu składach zakorzenionych w trójmiejskiej muzyce jazzowej, m.in. u Cezarego Paciorka, Roberta Jakubca, współtwórcy najpopularniejszej grupy jazzowej lat 90-tych Young Powers i jamując niejednokrotnie z Wojtkiem Mazolewskim. Ze swoim składem Irek Pestka Quartet brał udział w festiwalu jazzowym Jazz nad Motławą w Gdańsku. Doświadczenie i inspiracje muzyczne zdobywał również na długich kontraktach za granicą w takich miejscach jak Jamajka, Meksyk czy USA, grając z muzykami różnych narodowości muzykę etniczną i jazzową, którymi dzieli się podczas prowadzonych przez siebie zajęć nauki gry na gitarze w GAK Wyspie Skarbów.

  Duża osób w różnym wieku i różnej płci; Za nimi góry, niebo, chmury    FUNDACJA OBUDŹ NADZIEJĘ

  To organizacja pozarządowa o charakterze non-profit, której celem jest pomoc dzieciom z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, zagrożonych patologią czy wykluczeniem społecznym, a także wsparcie instytucji pozarządowych i publicznych (w szczególności domów dziecka) ściśle związanych z działalnością mającą na celu polepszenie bytu dzieciom.

  Fundacja wspiera wszechstronny rozwój sprawności fizycznej i umysłowej dzieci i młodzieży po przez inicjowanie i organizowanie zawodów, turniejów, obozów sportowych. Fundacja zapewnia także stypendia, korepetycje i kursy dokształcające dla najbardziej potrzebujących, osiąga swoje cele poprzez aktywną promocję sportu wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.


  Regulamin wydarzenia