Wystawa

Urszula Dulewicz „Siła męskości”

Jesteś tutaj

Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury zaprasza w piątek 25 listopada 2016 o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Urszuli Dulewicz. W ostatnich swoich pracach artystka zajmuje się definiowaniem pojęcia „męskość”. Do tej pory pod tym pojęciem rozumiano wyłącznie cechy mężczyzny patriarchalnego: dominującego, autorytatywnego, silnego i odważnego. Obecnie rola i wizerunek mężczyzny zostały poddane diametralnym zmianom i przewartościowane. Czy zmiany te świadczą o realnym kryzysie męskości - czy są tylko dowodem na dewaluację pojęcia „męskość” i jednocześnie świadectwem potrzeby utworzenia nowej definicji tego terminu? W ramach ekspozycji „siła męskości”, autorka koncentruje się przede wszystkim na stereotypach związanych ze zmonopolizowanymi przez mężczyzn zawodami, takimi jak np. budowlaniec, drogowiec, marynarz. Twierdzi, że tak samo, jak statut pracy zawodowej wpływa na poczucie własnej wartości - w podobny sposób wykonywanie „męskiego” zawodu, w przypadku niektórych mężczyzn, wpływa na dowartościowywanie ich w zakresie męskości. Z drugiej strony, prezentując zbiór prac przedstawiających mężczyzn w trakcie wykonywania pracy fizycznej, chce też postawić pytanie, czy męskość polega na sile fizycznej - a jeśli tak, to w jakim stopniu jest ona przez tę siłę zdeterminowana?...

Urszula Dulewicz - w swoich najnowszych pracach podejmuje tematy związane z zagadnieniem męskości, z definiowaniem męskości, ze stereotypami dotyczącymi męskości i rolą mężczyzny we współczesnym świecie. Tematy te realizuje tworząc obiekty przestrzenne, ready made, instalacje oraz prace w technice collage i batiku.

We wcześniejszej twórczości, podejmującej problematykę egzystencjalną, wykorzystywała przede wszystkim media związane z percepcją (głównie wzroku i dotyku), kodowaniem, językoznawstwem: frotaż, kody językowe (m. in. alfabet Braille’a).

Od 2014 r. jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2006 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W trakcie tej nauki studiowała również na Akademie der Bildende Künste Stuttgart oraz w Hochschule für Gestaltung und Kunst Basel (Szwajcaria).

Jest finalistką II Triennale Sztuki Pomorskiej (Państwowa Galeria sztuki w Sopocie, 2016 r.), Gdańskiego Biennale Sztuki (Gdańska Galeria Miejska, 2012 r.), VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Muzeum Kresów w Lubaczowie, 2012 r.) oraz licznych międzynarodowych konkursów związanych z tkaniną artystyczną (głównie Łódź i Gdynia).

Mieszka i pracuje w Gdyni od 2011 r.

 

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 11.00–19.00 do 9 grudnia 2016.

Nie
25.11.16
piątek
18:00
Stacja Orunia
Wystawa
Nie
piątek, Listopad 25, 2016 - 18:00 do piątek, Grudzień 9, 2016 - 19:00