Artystyczne

Mobilny Dom Kultury - Chełm

Jesteś tutaj

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu Mobilny Dom Kultury, które odbędzie się w Gdańsku Chełmie na boisku OSIR przy ul. Witosa.

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt GAK, za sprawą którego odwidzimy ze swoim programem dzielnice, w których na co dzień nie działamy.  Zaprosimy Was na warsztaty, koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, animacje dla najmłodszych, wystawę, happeningi oraz spotkania. 

Na Chełmie będziecie mogli usłyszeć recital śpiewajacej aktorki Matry Andrzejczyk oraz koncert Remontu Pomp. Zobaczycie spektakl Teatru Barnaby oraz Teatru Qfer. Nie zabraknie też spotkania z podróżnikiem oraz ciekawych warsztatów dla dzieci i tych starszych.

 

Program w "całym opisie."

 

Wstep wolny!

 

Program:

 

Sobota - 8 lipca 

strat godzina 12:00

 

Wydarzenia:

12:00 – 12:30 Otwarcie wystawy „Co z Was wyrośnie?” 

12:30 - 13:30 Teatr Qfer: „Mała syrenka” – SPEKTAKL

14:00 - 15:00 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki – „Rycerskie opowieści” cz. 1

16:15 - 17:15 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki – „Rycerskie opowieści” cz. 2

18:00 – 19:00 ALULA i Alicja Zdrojewska - KONCERT

19:00 – 19:45 Marta Andrzejczyk: Kobieta czasownik – KONCERT

Recital śpiewającej aktorki i pieśniarki Marty Andrzejczyk znanej z formacji Scena Babel

 

Warsztaty:

12:00 – 16:00 Ceramika – otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

12:00 – 15:00 Malowanie na wodzie - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

15:00 – 16:00 Warsztaty z Łowcami Słów

15:00 – 16:00 Break dance dla dzieci

16:00 – 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

16:00 – 18:00 Kreatywne królestwo – otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

 

Ponadto:

12:00 – 18:00 Przystanek Planszówki – sekcja gier planszowych ze Stacji Orunia 

12:00 – 16:00 Czytelnia na trawie

12:00 – 18:00 Strefa relaksu – Po prostu odpocznij!

 

 

Niedziela - 9 lipca 

strat godzina 12:00

 

Wydarzenia:

14:00 - 15:00 Teatr Barnaby: „Czerwony Kapturek” - SPEKTAKL

17:30 – 19:00 Japonia - spotkanie z podróżniczką: Martyną Nowicką

19:00 – 20:00 Remont Pomp – KONCERT

 

Warsztaty:

12:00 – 14:00 Warsztaty Haiku dla dzieci**

12:00 – 14:00 Warsztaty bębniarskie – nauka gry na bębnach djembe **

12:00 – 14:00 Ceramika – otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

12:15 – 15:00 Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

15:00 – 16:30 Break dance dla dzieci

15:00 – 18:00 Konstruowanie instrumentów i muzykowanie (dla dzieci w wieku szkolnym) **

15:00 – 18:00 Warsztaty gier podwórkowych

15:00 – 17:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

 

Ponadto:

12:00 – 18:00 Przystanek Planszówki – sekcja gier planszowych ze Stacji Orunia 

12:00 – 16:00 Czytelnia na trawie

12:00 – 18:00 Strefa relaksu – Po prostu odpocznij!

 

 

WSTĘP WOLNY

*Na warsztatach ograniczona ilość miejsc.

**Zapisy pod nr telefonu 58 307 31 44 oraz pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl

 

LOKALIZACJA: boisko OSiR, ul. Witosa, Gdańsk

 

***

 

Marta Andrzejczyk

„Eros i Tanatos” to temat przewodni projektu słowno-muzycznego Kobieta Czasownik. I tym razem „piszą dla Marty najlepsi poeci” m.in.: Reiner Maria Rilke, Halina Poświatowska, Michał Anioł, William Blake. Muzyka Jenny Burniewicz w aranżacjach Pawła Stankiewicza. W programie zaszczytne miejsce znajdą również znane piosenki m.in.: starej Warszawy, z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Wandy Warskiej, Ewy Demarczyk, Jacquesa Brela czy Mirosława Czyżykiewicza. 

Skład recitalowy:

Marta Andrzejczyk - śpiew

Piotr Banaszek – piano

Marta Andrzejczyk to pieśniarka i aktorka. Znana z ciepłej osobowości scenicznej oraz wyjątkowej wrażliwości. Jak nikt potrafi budować atmosferę intymności i władać emocjami słuchaczy. Jest artystką poszukującą. Eksperymentuje zarówno z formami wyrazu, stylistyką jak i repertuarem. Współzałożycielka grupy literacko-muzycznej SCENA BABEL (1999), Kabaretu Piosenki Smutnej (2008) oraz Teatralnego Spichlerza (2009).W latach 2007-2011 aktorka Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp. W latach 2002-2004 w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. 

W 2007 ukazała się jej pierwsza płyta "Cicho", na której gości głos Mirosława Czyżykiewicza. W 2010 roku wydała drugi album "Cienie". We wrześniu 2010 roku odbyła się premiera jej trzeciego recitalu "Kobieta Czasownik". W 2011 odbyły się dwie premiery projektów z pogranicza muzyki i teatru "Spadanie też jest formą lotu” oparty na wierszach S. Plath, muzyce i tekstach P. Misiorowskiego oraz „Kim jest Wiera Gran…” na podstawie piosenek z repertuaru Wiery Gran i książki Agaty Tuszyńskiej „Oskarżona Wiera Gran”.

15 lipca 2012 na dziedzińcu Zamku w Olsztynie, odbyła się premiera recitalu „Listy Wiery Gran” opartego na piosenkach przedwojennej polskiej artystki Wiery Gran.

Artystka śpiewa m.in. w programie słowno-muzycznym „Śpieszmy się kochać ludzi…” poezja x. J. Twardowskiego, muz. H. F. Tabęckiego z towarzyszeniem Ewy Błaszczyk i Krzysztofa Kolbergera(+). 15 kwietnia 2010 roku, w imieniu polskich artystów i twórców, na Zamku Królewskim w Warszawie, programem „Śpieszmy się kochać ludzi…”, pożegnała parę Prezydencką i Ministra Tomasza Mertę. 16 stycznia 2011 roku program był prezentowany i nagrywany w Studiu A. Osieckiej w Radiowej Trójce.

Wielokrotnie nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa. 

 

***

 

ALULA

Formacja wykonuje piosenki z autorskimi tekstami i ciepłym jazzem w tle.

Liderką zespołu jest Alicja Zdrojewska (wokal) absolwentka Jazzu Gdańskiej Akademii Muzycznej, która pisze i komponuje piosenki, w których najważniejszy jest tekst. 

Podczas koncertu będzie można usłyszeć także Krysię Giedzik (piano) i Ulę Giedzik (skrzypce) absolwentki wokalistyki jazzowej oraz Pawła Osickiego (instrumenty perkusyjne), który współpracował z grał z Reni Jusis, Kev Foxem czy zespołem Pogodno.

 

 

***

 

Remont Pomp

zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

W 2011 roku zespół spotkał się z Mikołajem Trzaską. W ramach festiwalu „Świat Mało Znany" Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem miał być koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku. 

 

Współpraca zaowocowała także nagraniem dwóch wspólnych płyt pt: „Złota Platyna”(z Mikiem Majkowskim) wydanej w 2012 roku oraz "Pomp Power" wydanej w 2016 roku. Obydwie płyty zostały wydane nakładem 1 Kilogram Records.

 

Zespół współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Mike Majkowski, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie. Zagrał koncerty w wielu miastach w Polsce jak i zagranicą, w Izraelu, Niemczech, Słowacji, Irlandii i Szkocji. 

 

Remont Pomp jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

 

***

 

Teatr Qfer

Kapitan Gary wraca po rocznym rejsie do lubej Różyczki. Ofiaruje jej prezent - muszlę z Wysp Koralowych, która szumi o losach Małej Syrenki - córki króla mórz Trytona i jej przyjaciele - Małego Żółwika. 

Syrenka uwielbia zwiedzać wraki i szukać ludzkich skarbów. Tęskni za poznaniem świata, który jest na powierzchni wód. Pewnego dnia, podczas burzy, ratuje tonącego Księcia i zakochuje się w nim. By być blisko ukochanego, szuka pomocy u Wiedźmy Morskiej, która za cenę pięknego głosu Syrenki zamienia jej ogon na nogi. Wyrzeczenie zostaje nagrodzone.

W spektaklu nie ma cienia posępnego nastroju, który odczuwamy czytając baśń Andersena. Przedstawienie toczy się wartko, tanecznie, z humorem. Okraszone jest pięknymi, melodyjnymi piosenkami w żeglarskim klimacie i ilustracjami muzycznymi. 

Aktorzy wykorzystują różnorodne techniki lalkowe: marionetka - Król Tryton, Sycylijka - Mała Syrenka, Książę, pyskówka - Wiedźma Morska, pacynka - Żółwik. Klasyczna baśniowa konwencja , nastrojowa muzyka i wyeksponowany wątek przyjaźni między Syrenką, a Żółwikiem wpływają na przyjazny dzieciom klimat spektaklu.

 

***

 

Teatr Barnaby

Autorska scena marionetkowa, oraz pracownia marionetek założona w czerwcu 2014 r. W ramach projektu powstało sześć przedstawień lalkowych: „Czerwony Kapturek”, „Kot w Butach”, „Bałwanek i gorący piecyk”, „ Baśń o Piecuchu Najwspanialszym na Świecie”, „Rockandrollowy kot w butach”, „Zielona woda” Teatr Barnaby współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce. Teatr Barnaby bierze udział w wielu festiwalach teatralnych m.in „Feta” Gdańsk, „Ulicznicy” Gliwice, „Rozbójnicy” Elbląg.

 

 

 

***

 

Łowcy Słów

Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach - wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem. „… Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd...”

 

***

Japonia i Indie - spotaknie z Martyną Nowicką.

"Chcę Was na chwilę oderwać od porównywania i oceniania świata na podstawie naszego systemu wartości i pokazać życie w dwóch niesamowicie odrębnych od siebie światach - Japonii i Indiach. 

Podróż dla mnie to nie tylko pokonywanie kilometrów i oglądanie kolejnych miejsc. Największą wartość ma próba zrozumienia, jak funkcjonuje społeczeństwo, dlatego w obu tych krajach pracowałam w małych, lokalnych firmach, mieszkałam z rodzinami i dużo podróżowałam.

Dzięki temu doświadczyłam podróży innej, niż tylko polegająca na pokonaniu dystansu geograficznego – udałam się w głąb społeczeństwa, próbując zrozumieć, jak żyje się w krajach, gdzie sposób myślenia oraz system wartości są zupełnie inne niż w Europie.

O mnie:

Z wykształcenia jestem japonistką, ale podróże są moją pasją i sposobem na życie. W ciągu ostatnich trzech lat w Azji, na kontynencie, który szczególnie sobie upodobałam, spędziłam półtora roku. 

Wyjazd do Indii marzył mi się wiele lat, ale zawsze wiedziałam, że nie ma to być wyjazd tylko turystyczny - chciałam poznać tamtejsze życie “od podszewki”. Udało mi się pojechać do Indii do pracy w małej, lokalnej firmie i pół roku mieszkać z bramińską rodziną w Jaipurze, w Rajasthanie. Zarówno mieszkając tam, jak i wiele podróżując po tym olbrzymim kraju doświadczyłam wielu niezwykłych przygód i nauczyłam się doceniać to, co mam w życiu.

Moja podstawowa zasada głosi, że nadarzające się okazje należy wykorzystywać i żyć tak, aby czuć, że to co się robi ma sens. Zgodnie z tym swoją karierę zawodową połączyłam z pasją do podróży, co zaowocowało działalnością, którą się dziś zajmuję - Architektami Podróży, firmą, która pomaga w samodzielnym podróżowaniu po świecie. "

 

 

Organizator: 

Gdański Archipelag Kultury: Dom Sztuki GAK, Stacja Orunia GAK, Scena Muzyczna

REGULAMIN IMPREZY

 

 

1.Regulamin określa zasady uczestnictwa w imprezie pt. Mobilny Dom Kultury (zwanej dalej Imprezą), organizowanej przez Gdański Archipelag Kultury w Gdańsku, ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk (zwany dalej Organizatorem).

2.Regulamin odnosi się do wszystkich osób przebywających na terenie Imprezy, w szczególności uczestników wydarzeń i zajęć.

3.Warunkiem zapewnienia porządku i bezpieczeństwa osób przebywających na Imprezie, w tym osób biorących udział w wydarzeniach, jest respektowanie postanowień zawartych w niniejszym Regulaminie i stosowanie się do poleceń porządkowych wydawanych przez Organizatora.

4.    Program Imprezy dostępny jest na stronach internetowych Organizatora oraz na terenie Imprezy.

5.    Impreza ma charakter otwarty (wstęp wolny).

6.    Uczestnictwo w wybranych zajęciach i warsztatach wymaga uprzedniego zgłoszenia (zgodnie z informacjami dostępnymi na plakatach i stronach internetowych Organizatora).

7.    Na terenie imprezy obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Zabronione jest stosowanie przez osoby przebywające na terenie Imprezy jakichkolwiek środków odurzających lub innych o podobnym działaniu.

8.    Uczestnicy Imprezy biorą udział w Imprezie na własną odpowiedzialność, w tym ponoszą wszelkie ryzyko zawiązane z udziałem w wydarzeniach i zajęciach, w szczególności w takich, które narażają uczestników na kontuzje fizyczne, urazy słuchu lub inne zagrożenia.

9.    Zabrania się przybywania na terenie Imprezy osobom pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub innych substancji o podobnym działaniu. W przypadku stwierdzenia przez Organizatora, że osoba znajduje się w w/w stanie, osoba ta zostanie przez Organizatora wezwana do opuszczenia obiektu lub zostanie jej odmówiony wstęp na teren Imprezy.

10.  Na teren Imprezy zabrania się wnoszenia:

¾     broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów,

¾     materiałów wybuchowych , wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych,

¾     napojów alkoholowych ,

¾     środków odurzających lub substancji o podobnym działaniu,

¾     innych niebezpiecznych przedmiotów lub narzędzi.

11.  Osobom przebywającym na terenie Imprezy, za wyjątkiem posiadających specjalne upoważnienia wydane przez Organizatora, zabrania się wchodzenia do pomieszczeń oraz na teren, do których dostęp jest ograniczony (dotyczy to m.in. pomieszczeń służbowych i zaplecza technicznego).

12.  Osobom przebywającym na terenie Imprezy zabrania się zachowywania w sposób stwarzający zagrożenie dla siebie i innych.

13.  Wszelakie zauważone uszkodzenia lub zagrożenia na terenie Imprezy należy niezwłocznie zgłaszać Organizatorowi.

14.  W przypadku stwierdzenia wyrządzenia szkody, osoba odpowiedzialna za dokonanie zniszczeń zostanie za nie obciążona materialnie.

15.  Rodzice, opiekunowie prawni oraz osoby odpowiedzialne za opiekę nad osobami nie posiadającymi zdolności prawnej odpowiadają za działania lub zaniechania osób nad którymi sprawują pieczę jak za działania własne, chyba że co innego wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

16.  Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na terenie Imprezy. Do rzeczy znalezionych na terenie Imprezy zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy o rzeczach znalezionych oraz Kodeksu Cywilnego, w szczególności art. 187 oraz 189 k.c.

17.  Uczestnicy dobrowolnie poddają się kontroli służb porządkowych nadzorowanych przez Organizatora. Służby porządkowe mają prawo do sprawdzania zawartości bagaży wnoszonych na teren Imprezy.

18.  Uczestnicy Imprezy mają obowiązek posiadania dokumentu ze zdjęciem w celu ustalenia ich tożsamości.

19.  Zakazane jest prowadzenie na terenie Imprezy jakiejkolwiek działalności zarobkowej bez pisemnej zgody Organizatora.

20.  Zakazane jest wprowadzanie na teren Imprezy zwierząt bez smyczy i kagańca, w szczególności zwierząt zachowujących się agresywnie.

21.  O wszelkich aktach wandalizmu lub innych niebezpiecznych zdarzeniach, mających miejsce na terenie Imprezy, należy poinformować Organizatora.

22.  W stosunku do osób, które nie przestrzegają niniejszego Regulaminu, osoby uprawnione mogą zastosować następujące środki:

a) publicznie zwrócić uwagę i wezwać do zachowania porządku,

b) wyprowadzić z terenu imprezy,

c) przekazać Policji osoby, które zakłócają porządek publiczny.

23.  Wejście lub wjazd na teren Imprezy jest równoznaczne z akceptacją Regulaminów oraz z zobowiązaniem się do jego przestrzegania.

24.  Uczestnicy wyrażają wyraźną zgodę na rejestrację i wykorzystanie swojego wizerunku przez Organizatora w celach promocyjnych oraz informacyjnych. Jednocześnie Organizator informuje, że zgoda ta może zostać przez osoby przebywające na terenie Imprezy w każdej chwili odwołana.

25.  Osoby przebywające na terenie Imprezy zobligowane są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i przestrzegania jego zasad.

26.  Osoby niestosujące się do postanowień niniejszego Regulaminu, mogą zostać wezwane do opuszczenia terenu Imprezy.

27.  Organizatorowi przysługuje prawo do wprowadzania zmian do Regulaminu w każdym czasie.

28.  Każdej osobie przebywającej na terenie Imprezy przysługuje prawo wglądu do Regulaminu.

29.  Regulamin dostępny jest na terenie Imprezy oraz na stronach internetowych Organizatora.

30.  W sprawach nieujętych w Regulaminie zastosowanie mają przepisy powszechnie obowiązującego prawa oraz decyzje Organizatora.

31.  Ostateczna i wiążąca interpretacja zapisów Regulaminu należy do Organizatora. 

 

 

Nie
08.07.17
sobota
12:00
Dom Sztuki
Artystyczne
Nie
https://www.facebook.com/events/1359029604174420/?active_tab=about
sobota, Lipiec 8, 2017 - 12:00 do niedziela, Lipiec 9, 2017 - 20:00