Film

Kino w Blokowisku 2017: „O kobietach…” - CAŁY Wrzesień

Jesteś tutaj

„Kino w Blokowisku” to cykl plenerowych pokazów filmowych, odbywających się na trawniku przed klubem „Plama” GAK na gdańskiej Zaspie już od sześciu lat. Na filmowe seanse pod gołym niebem zaprasza również bliźniacza placówka Gdańskiego Archipelagu Kultury – „Projektornia” z Brzeźna, która w zeszłym roku z powodzeniem zadebiutowała w tej roli.

Wśród przygotowanych na wrzesień propozycji znajdą się zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, dramaty oraz komedie. „Plama” GAK zaprezentuje cykl poświęcony kobietom, natomiast „Projektornia” GAK zaplanowała przegląd kinematografii hiszpańskojęzycznej i włoskiej.
Wzorem ubiegłych lat na fanów kina pod chmurką będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. Dodatkowo przed każdym seansem w „Plamie” na wszystkich głodnych czekać będą stoły, przy których będzie można zjeść, własnoręcznie przygotowany lub zamówiony w pobliskiej gastronomii, posiłek. 
______________________________________
Harmonogram seansów (opisy poniżej):

„Plama” GAK:
05.09 "Wspaniała", reż. Régis Roinsard, 111 min 
12.09 "Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven, 97 min 
19.09 "Szukając Vivian Maier", reż. John Maloof, Charlie Siskel, 84 min 
26.09 "Żona doskonała", reż. François Ozon, 103 min 
---
„Projektornia” GAK:
01.09 „Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martínez Lázaro,98 min
08.09 „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Maria Falcone, 87 min
15.09 „Rudo i Cursi”, reż. Carlos Cuarón, 103 min
22.09 „Moja matka”, reż. Nanni Moretti , 102 min
29.09 „Powtórnie narodzony”, reż. Sergio Castellitto, 129 min 
 
_____________________________________
Kino w Blokowisku 2017 - „O kobietach…”
Miejsce: trawnik przed Plamą
„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
Tel. 58 557 42 47
---
"Wspaniała", reż. Régis Roinsard, Francja 2012, 111 min 
05.09.2017, wtorek, godz. 19.30

Witajcie w szalonym i kolorowym świecie lat 50., gdzie mistrzostwa świata w szybkim pisaniu na maszynie budzą większe emocje niż ceremonia rozdania Oscarów i wybory Miss Universe razem wzięte. Wspaniała to czarująca i radosna komedia romantyczna, która stała się we Francji wielkim kasowym przebojem – to Amelia w świecie Mad Men

„Wspaniała” to historia młodej, pięknej i pełnej wdzięku Rose, która marzy, by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie, o której w 1958 roku śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny – pracę sekretarki. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent. To będzie dla niej szansa na zdobycie tysięcy wielbicieli i – być może – miłości mężczyzny, na którym jej najbardziej zależy… Żeby to wszystko osiągnąć Rose musi nauczyć się pisać na maszynie - i to bardzo szybko, najszybciej na świecie!

W rolach głównych zobaczymy we „Wspaniałej” wielką gwiazdę francuskiego kina Romaina Duris („W rytmie serca”, „Smak życia”), któremu partnerują Bérénice Bejo znana z oscarowego „Artysty” i Déborah François, laureatka Cezara dla najbardziej obiecującej młodej aktorki oraz odtwórczyni głównej roli żeńskiej w nagrodzonym Złotą Palmą „Dziecku” braci Dardenne.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=QDoc_-azHTY 

---
"Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven, Turcja/Francja 2015, 97 min
12.09.2017, wtorek, godz. 19.30

Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

„Mustang” był nominowany do Oscara oraz Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film zdobył również nagrodę FIPRESCI przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla Największego Odkrycia Filmowego 2015, nagrodę Publiczności na AFI Fest 2016 i wiele nagród publiczności na europejskich festiwalach filmowych. Jest też laureatem Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX oraz nagrody Europejskiej Akademii Filmowej dla Odkrycia Roku. Na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu wygrał Plebiscyt Młodej Publiczności oraz otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=50bcv7B7UcM

---
"Szukając Vivian Maier", reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 84 min
19.09.2017, wtorek, godz. 19.30

„Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro – przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.

Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie.

Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=9hT-O3BAecc 

---
"Żona doskonała", reż. François Ozon, Francja 2010, 103 min
26.09.2017, wtorek, godz. 19.30

Potiche oznacza po francusku wazę lub inny pozbawiony praktycznego zastosowania przedmiot dekoracyjny o niewielkiej wartości, jakim ozdabia się półki i kominki. Potocznie, jest to obraźliwe określenie kobiety, której jedynym atutem jest uroda, albo takiej, która żyje w cieniu męża i zdaje się być pozbawiona własnej tożsamości. Słowem potiche nazywano niektóre żony polityków, a nawet kilka kobiet polityków, w tym Bernadette Chirac, a ostatnio – Ségolène Royal.

Suzanne (Catherine Deneuve) jest żoną bogatego przemysłowca, który żelazną ręką kieruje fabryką parasolek. Swoją żonę sprowadził do roli uległej pani domu, która skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki i służy mu jako luksusowa ozdoba.
Pewnego dnia pracownicy fabryki buntują się przeciwko szefowi i biorą go za zakładnika. Nagle rodzinne i biznesowe sprawy spadają na barki Suzanne, która ku zaskoczeniu wszystkich ujawnia nieznane dotąd oblicze swojej kobiecości – energiczne, przebojowe i zniewalające. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic…

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=OO8AlFKD8LE
Nie
KINO W BLOKOWISKU przez CAŁY WRZESIEŃ

KAŻDY WTOREK WRZEŚNIA, godz. 19.30, trawnik przed „Plamą” GAK

„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl
www.gak.gda.pl

KAŻDY PIĄTEK WRZEŚNIA, godz. 19.30, trawnik przy „Projektorni” GAK

„Projektornia” Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworska 29 A, 80-506 Gdańsk 
tel. 58 343 46 91
www.projektornia.art.pl 
www.gak.gda.pl

Wstęp wolny!

OD: wt 05.09.17
DO: wt 26.09.17

Zobacz daty
19:30
Plama
Film
Nie
Projektornia GAK
https://www.facebook.com/events/417371945326585
Powtarza się co tydzień w wtorek do pt. wrz 29 2017.
wtorek, Wrzesień 5, 2017 - 19:30 do piątek, Wrzesień 29, 2017 - 21:30
wtorek, Wrzesień 12, 2017 - 19:30 do piątek, Październik 6, 2017 - 21:30
wtorek, Wrzesień 19, 2017 - 19:30 do piątek, Październik 13, 2017 - 21:30
wtorek, Wrzesień 26, 2017 - 19:30 do piątek, Październik 20, 2017 - 21:30