Spotkanie

"Dongowie: siła jest we wspólnocie” - podróż do Chin

Jesteś tutaj

Miliard Chińczyków, podróbki, Wielki Mur - z tym kojarzą się nam Chiny.  Tymczasem z dala od wielkich, nowoczesnych miast odnaleźć można Chiny, które wymykają się stereotypom: niezwykłe, tajemnicze i egzotyczne. Tych miejsc nie ma w przewodnikach i mało kto tam dociera, dlatego wyprawa do takich zakątków jest jak odkrywanie nowego świata.
 
Na południu Chin, w dolinach rzek otoczonych gęstymi lasami mieszka lud Dongów – jedna z 55 mniejszości narodowych Państwa Środka. Do wiosek Dongów jeszcze nie dotarła modernizacja. Ludzie żyją tu powoli, zgodnie z rytmem natury, szanują więzi społeczne, trzymają się tradycji, są uśmiechnięci i życzliwi. Czas płynie tu inaczej.
 
Po co Dongom drewniane wieże, dlaczego ich kobiety tańczą wieczorem, skąd biorą ryby na grilla i dlaczego Dongowie to najbardziej tajemnicza mniejszość etniczna w Chinach – o tym wszystkim (i nie tylko) opowie podczas spotkania podróżniczego Małgorzata Zimnoch. Opowieści poprzedzi projekcja reportażu „Sekrety Dongów” zrealizowanego podczas jej pobytu wśród tego niezwykłego ludu.
 
Małgorzata Zimnoch – podróżuje, obserwuje i dokumentuje. Lubi wędrować tam, gdzie nie potrafi się dogadać i nikogo nie zna, bo wtedy najlepiej odkrywa ludzi i świat. W podróży jest ciekawska, a najwięcej przyjemności daje jej poznawanie miejsc poprzez smaki i zapachy – dlatego nigdy nie odmawia, gdy tubylcy częstują ją jedzeniem, nawet jeśli jest to kura ofiarna z nabożeństwa żałobnego w świątyni taoistów. Motto, które pozwala jej spoglądać na siebie i na świat z odpowiedniej perspektywy: "Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy z wioski"; stypendystka rządu francuskiego (dziennikarstwo), współpracowała z TVP, autorka filmów dokumentalnych i reportaży, m.in. La marche turque (o mniejszości tureckiej w Brukseli), Larry.pl, Piękna i Bestia (relacja z wyprawy na Islandię).
 
 
 
Nie
Wstęp wolny

17.05.18
czwartek
18:00
Plama
Spotkanie
Nie
www.facebook.com/events/694145877643425