Spotkanie

230. Rocznica urodzin Artura Schopenhauera

Jesteś tutaj

W środę 21 lutego o godz. 18:00, z okazji  230. rocznicy urodzin Artura Schopenhauera, zapraszamy do Stacji Orunia GAK na spotkanie z prof. Michałem Kaczmarczykiem, wspólnie z którym zastanowimy się czy człowiek posiada wolną wolę?
To pytanie, które często zadajemy sobie zapewne w chwilach głębszej refleksji nad własnym życiem, nurtowało wielu filozofów, między innymi urodzonego w Gdańsku Artura Schopenhauera, który wywarł ogromny wpływ na filozofię XIX a zwłaszcza XX wieku. W roku 1839 Schopenhauer postanowił przystąpić do konkursu rozpisanego przez Królewską Norweską Akademię Umiejętności i odpowiedzieć na konkursowe pytanie o wolność woli w specjalnie przygotowanej rozprawie. Jego odpowiedź okazała się być oryginalnym wkładem do niezwykle ciekawej historii debaty o wolności woli. Stanowi też znakomity punkt wyjścia do dyskusji na temat całej filozofii Schopenhauera, w której pojęcie woli ma centralne znaczenie i stanowi zarówno podstawę krytycznego rozrachunku z Kantem, jak też sformułowania nowej metafizyki. Bliższe zapoznanie się z odpowiedzią Schopenhauera pozwoli nam być może odpowiedzieć na pytanie, czy był on w istocie pesymistą, jak często się go określa, czy też może myślicielem, który wskazał najbardziej realistyczną drogę do szczęścia.

Nie

Michał Kaczmarczyk (ur. 1978) jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje się socjologią, w szczególności teorią społeczną i socjologią prawa. Opublikował między innymi Wstęp do socjologicznej teorii własności (2006) oraz Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa (2010), jak również wiele artykułów naukowych i tłumaczeń. W latach 2010-2012 wykładał na State University of New York at Buffalo w USA. Był również stypendystą Swedish Collegium for Adavanced Study w Uppsali, Uniwersytetu we Freiburgu oraz Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku 22 lutego 1788. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Na Oruni, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Stacja Orunia GAK, dziadek filozofa miał okazałą posiadłość. Za budynkiem domu kultury do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym zapewne mały Artur bawił się jako dziecko. W trakcie kolejnych rocznic urodzin filozofa będziemy zgłębiać zagadnienia którymi zajmował się myśliciel.


21.02.18
środa
18:00
Stacja Orunia
Spotkanie
Nie