Powrót do GAKu Logo GAK
KUP BILET
Logo GAK

placówki

Winda

GAK

Winda

Wrzeszczańska Winda zawiaduje Teatrem Leśnym w Parku Jaśkowej Doliny, w którym latem organizuje cykliczne koncerty: między innymi Gdańskie Noce Jazsowe, Wielkie Piękno, Alternatywny Las.

Winda jest także organizatorem Limerykowiska – Konkursu na Zimowy Limeryk Antydepresyjny.

W samym budynku jednostka prowadzi warsztaty muzyczne i plastyczne, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Funkcjonuje tam również Kino w Windzie, które co miesiąc zaprasza na tematyczne seanse.

styczeń 2024

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

13 styczeń

Zamotani w makramy – bezpłatne warsztaty

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty wykonywania makramy! Osoby uczestniczące w zajęciach nauczą ...

Zamotani w makramy – bezpłatne warsztaty

Logo placówki

data

13.01.24
sobota

godzina

11:00

wstęp

Bezpłatny

adres

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty wykonywania makramy!

Osoby uczestniczące w zajęciach nauczą się, jak wykonać rękodzielnicze ozdoby z kolorowych sznurków, a po zakończeniu będą mogły zabrać je ze sobą do domu.

Będą to warsztaty pokazowe, po których w Windzie GAK ruszą regularne zajęcia z makramy, odbywające się co dwa tygodnie. Miesięczny koszt uczestnictwa będzie wynosił 150 zł. Jedne zajęcia będą trwały 90 minut.

Zajęcia przeznaczone są dla osób w wieku 14+.

Liczba miejsc ograniczona.
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: winda@gak.gda.pl

Dołącz na Facebooku

25 styczeń

Sekrety Dolnego Wrzeszcza – spotkanie z Joanną Raftopulos

Jakie tajemnice skrywa Dolny Wrzeszcz? Miłośników zagadek i dzielnicy zapraszamy na spotkanie ...

spotkanie

Sekrety Dolnego Wrzeszcza – spotkanie z Joanną Raftopulos

Logo placówki

data

25.01.24
czwartek

godzina

18:30

wstęp

Bezpłatny

adres

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

dla kogo?

Dorośli, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Jakie tajemnice skrywa Dolny Wrzeszcz?

Miłośników zagadek i dzielnicy zapraszamy na spotkanie z Joanną Raftopulos, autorką publikacji „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy”. Podczas wydarzenia porozmawiamy o pracy nad publikacją, poszukiwaniem archiwaliów do książki oraz o sekretach, które skrywa najbliższy Windzie GAK kwartał Wrzeszcza.

W trakcie spotkania odbędzie się także konkurs, w którym do wygrania będzie publikacja „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy” wydanej 2023 roku przez Księży Młyn.

Joanna Raftopulos – historyczka i archeolożka, autorka projektów edukacyjnych o tematyce regionalnej w trójmiejskich instytucjach kultury. Licencjonowana przewodniczka po Trójmieście. Popularyzatorka historii Gdańska. Prywatnie pasjonatka wypraw rowerowych po regionie pomorskim jak i dalekich z naciskiem na trasy górskie.

Spotkanie poprowadzi Natalia Koralewska.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu “Spotkania wokół historii Wrzeszcza”, podczas których rozmawiamy o historii Dolnego Wrzeszcza, jego architekturze, mieszkańcach i tajemnicach, które skrywa dzielnica. Podczas trzech spotkań, w wybrane czwartki w miesiącu, porozmawiamy przy kawie i herbacie z najciekawszymi autorkami i autorami książek związanych z Wrzeszczem.

Dołącz na Facebooku

Wstęp bezpłatny

Sześć dużych, czarnych kruków znajdujących się blisko siebie, wokół nich sylwetki wielu innych, mniejszych kruków. Ptaki widoczne są na szarym tle.

26 styczeń

Kino w Windzie: Noc Hitchcocka

Zapraszamy na filmowy maraton "Noc Hitchcocka"! Tytuły filmów, które obejrzymy, można sprawdzi...

kino

Kino w Windzie: Noc Hitchcocka

Logo placówki

data

26.01.24
piątek

godzina

19:00

wstęp

Bezpłatny

adres

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Główna grafika wpisu

Zapraszamy na filmowy maraton “Noc Hitchcocka“!

Tytuły filmów, które obejrzymy, można sprawdzić na grupie Kino w Windzie

Filmy zostaną poprzedzone prelekcjami Sebastiana Konefała – filmoznawcy, profesora Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewidujemy poczęstunek w postaci popcornu, kawy i herbaty.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: winda@gak.gda.pl

Dołącz na Facebooku

Po prawej dziecko zjeżdżające na sankach po śniegu. Większą część obrazka wypełnia szare tło.

29 styczeń - 01 luty

Rozrywkowy Wrzeszcz | Ferie ze sztuką w Windzie GAK

Zapraszamy wszystkie dzieci na bezpłatne zajęcia i wydarzenia w ramach ferii ze sztuką pod hasłem...

kino
muzyka

Rozrywkowy Wrzeszcz | Ferie ze sztuką w Windzie GAK

Logo placówki

data

29.01.24
poniedziałek

godzina

11:00

wstęp

Bezpłatny

adres

Racławicka 17 (wejście od Klonowicza)

dla kogo?

Dzieci

Główna grafika wpisu

Zapraszamy wszystkie dzieci na bezpłatne zajęcia i wydarzenia w ramach ferii ze sztuką pod hasłem „Rozrywkowy Wrzeszcz”!

29.01 – Warsztaty plastyczne z Olą Kotarską, godz. 11:00-13:00 (dla dzieci w wieku 9-16 lat) – uczestnicy wykonają kosmiczne obrazy.

30.01 – Warsztaty plastyczne z Olą Kotarską, godz. 11:00-13:00 (dla dzieci w wieku 9-16 lat) – uczestnicy wykonają kosmiczne obraz.

31.01 – Karaoke: przygoda z polską piosenką, godz. 12:00-14:00 (dla dzieci w wieku 8-14 lat). Podczas zajęć dzieci poznają prawidłową technikę oddychania, śpiewu, pracy z mikrofonem i interpretacji.

01.02 – Poranek filmowy, godz. 10:00-12:00 (dla dzieci w wieku 7+) – Tytuł filmu można sprawdzić na grupie Kino w Windzie.
Dla widzów przewidujemy poczęstunek w postaci popcornu.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy: winda@gak.gda.pl

Dołącz na Facebooku

Logo Winda

Aktualności

_10 lipca 2024

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE. Gdańs...

OPEN CALL MUZYCZNY – JAK BRZMI HŁASKO

Open call muzyczny „Jak brzmi Hłasko” jest organizowany w ramach projektu HŁASKO.UPDATE.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza do udziału muzyków akademickich jak i twórców niezależnych, którzy działają w różnych konwencjach muzycznych. Tematem open call jest interpretacja muzyczna twórczości Marka Hłaski. Zadaniem uczestników_czek jest przekształcenie tekstów literackich w formę muzyczno – dźwiękową. Chcemy, abyście przenieśli literaturę na płaszczyznę muzyki, komponując utwory inspirowane twórczością pisarza.

Czekamy na Wasze oryginalne podejście i kreatywne interpretacje!

Ważne informacje:

 • głoszenia przyjmujemy do 15 lipca 2024 r. do godz. 23:59,
 • zgłoszenia należy wysłać przez formularz (dostępny tutaj),
 • utwór może zawierać elementy dźwiękowe oraz fragmenty tekstów, jednak nie jest to wymagane,
 • czas trwania utworu: od 5 do 20 min,
 • autorskie utwory należy przesłać w formie plików wysokiej jakości w formatach M4A, FLAC lub WAVE. Pliki powinny być przygotowane do emisji w przestrzeni miejskiej. Pliki należy przesłać przez wyżej wymieniony formularz.
 • Regulamin open call
 • Formularz konkursowy

Z nadesłanych propozycji jury wybierze utwory, które spełniają założenia merytoryczne i jakościowe wymagane przez Organizatora.

Skład Jury:

 • Michał Jacaszek – kompozytor, producent muzyczny i wykonawca muzyki elektroakustycznej
 • Jakub Knera – dziennikarz i kurator, twórca strony „Nowe idzie od morza”
 • Laura Haras – absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorka, śpiewaczka, prowadzi Teatr GAK.
 • Izabela Terek – Jopkiewicz – animatorka kultury, zajmuje się edukacją artystyczną w GAK.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 26 lipca na stronie gak.gda.pl

Wybrane utwory muzyczne zostaną wyemitowane na Skwerze Świętopełka w Gdańsku, gdzie atmosferę dopełni oprawa świetlna. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2024 r. i potrwa od godz. 20:00  do 22:00. Mamy nadzieję, że przekształcenie literatury w muzykę pozwoli spojrzeć na twórczość Hłaski z zupełnie nowej perspektywy, zainteresować odbiorców innym wymiarem literatury oraz wzbudzić zainteresowanie postacią samego autora.

 

 

 

Ciemnoniebieski napis teatr leśny koncerty spektakle kino na fioletowym tle. Po prawej postać zielonego stwora z rogami i rękami wyciągniętymi w górę. Po prawej dwie mniejsze, pomarańczowe postaci z długimi dziobami i ubrane w sukienki. Po bokach granatowe sylwetki drzew z krótkimi gałęziami.

_4 lipca 2024

TEATR LEŚNY 2024

Koncerty, kino i spektakle w Teatrze Leśnym! Gdański Archipelag Kultury rozpocznie sezon w Teatr...

TEATR LEŚNY 2024

Ciemnoniebieski napis teatr leśny koncerty spektakle kino na fioletowym tle. Po prawej postać zielonego stwora z rogami i rękami wyciągniętymi w górę. Po prawej dwie mniejsze, pomarańczowe postaci z długimi dziobami i ubrane w sukienki. Po bokach granatowe sylwetki drzew z krótkimi gałęziami.

Koncerty, kino i spektakle w Teatrze Leśnym!

Gdański Archipelag Kultury rozpocznie sezon w Teatrze Leśnym 7 sierpnia koncertem „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Gospodynią wieczoru będzie Krystyna Stańko, która do udziału zaprosiła swoich absolwentów i absolwentki, a zarazem prawdziwe gwiazdy: Natalię Muiangę, Łukasza Reksa, Kingę Pruś, Krzysztofa Majdę i Marcina Szumala. Muzycy wykonają najsłynniejsze polskie utwory o miłości z lat 80. i 90. w nowych, zaskakujących aranżacjach. Gościem specjalnym koncertu będzie Mariusz Lubomski. BILETY

Następnego dnia (8 sierpnia) w cyklu Wielkie Piękno wystąpi Sławek Jaskułke z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Progress pod batutą Szymona Morusa. Sławek Jaskułke wraz z zespołem i orkiestrą wykonają „Miniatury Leśne na Orkiestrę Kameralną i Kwintet Jazzowy” – utwory skomponowane specjalnie na tę okazję! Widzowie będą mieli zatem możliwość usłyszenia prapremierowego wykonania tychże utworów. BILETY

Po koncercie, o godz. 22:00, zacznie grasować „Bestia” w lesie! Wyświetlony zostanie film „Bestia” z 1917 roku z legendarną Polą Negri w roli głównej. Muzykę na żywo, na organach wykona Maciej Zakrzewski. To będzie prawdziwa podróż w czasie! WSTĘP BEZPŁATNY

Piątek, 9 sierpnia, to dzień Gdańskich Nocy Jazsowych. Gwiazdą wieczoru będą Sisters in Jazz – w pełni kobiecy, międzynarodowy skład improwizujących jazzmanek! Wystąpi także kwartet Ilony Damięckiej, któremu będzie towarzyszyć wybitny skrzypek – Mateusz Smoczyński. Koncert rozpocznie zaś występ trio Marka Piowczyka. BILETY

W sobotę 10 sierpnia odbędzie się druga odsłona koncertu Alternatywny Las. Tegoroczna gwiazdą będzie reaktywowany w zeszłym roku zespół Kury! Wymykająca się gatunkowej klasyfikacji grupa Tymona Tymańskiego z pewnością zaprezentuje nie tylko utwory ze słynnej płyty P.O.L.O.V.I.R.U.S. Zaczniemy jednak od występów dwóch młodych, alternatywnych składów z Trójmiasta: Zespołu Sztylety i Pastry. BILETY

Niedzielne popołudnie 11 sierpnia rozpocznie występ wybitnego pianisty Bogdana Czapiewskiego, który zagra utwory Fryderyka Chopina. BILETY

Tego samego dnia o godzinie 20:00 usłyszymy latynoamerykańskie brzmienia w wykonaniu Marcina Maseckiego z jego najnowszej płyty Boleros y más. BILETY

Serię wydarzeń w Teatrze Leśnym zostanie zakończona 24 sierpnia dwoma spektaklami dla dzieci w wykonaniu lalkowego Teatru Barnaby: „Zorza córka morza” i „Calineczka”. WSTĘP BEZPŁATNY

 

Bilety w przedsprzedaży dostępne na stronie Bilety24

 

 

na zielonym tle żółty napis Przyroda na warsztat! po prawej stronie ludzik z kwiatów.

_3 czerwca 2024

Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK.

Spędzacie wakacje w mieście? Nic straconego! Pod hasłem „Przyroda na warsztat!” Gdański Archip...

Przyroda na warsztat! Lato w domach kultury GAK.

na zielonym tle żółty napis Przyroda na warsztat! po prawej stronie ludzik z kwiatów.

Spędzacie wakacje w mieście? Nic straconego!

Pod hasłem „Przyroda na warsztat!” Gdański Archipelag Kultury  przygotował w lipcu i sierpniu szereg kreatywnych warsztatów, których tematem przewodnim będzie przyroda i natura. Uczestnicy_czki będą mieli okazję zgłębiać tajemnice lokalnego środowiska i odkrywać niezwykłe miejsca w najbliższej okolicy. „Przyroda na Warsztat!” to nie tylko sposób na twórcze spędzenie czasu, ale również okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, a także nawiązania nowych przyjaźni. Weźmiemy przyrodę na warsztat filmowy, dźwiękowy i plastyczny w ośmiu domach kultury GAK w siedmiu dzielnicach Gdańska. Zapisy prowadzimy na Bilety24.pl

Oto nasz program:

 

Magiczne Kadry: kreatywne warsztaty animacji poklatkowej

Czy marzyliście kiedyś o stworzeniu własnego filmu animowanego? Teraz macie niepowtarzalną okazję, by wcielić się w rolę twórcy filmowego podczas wyjątkowych warsztatów animacji poklatkowej. Na zajęciach wspólnie stworzycie niepowtarzalny film animowany. Każdy_a uczestnik_czka będzie miał okazje rysować i animować kadry filmu, które potem połączymy w magiczną opowieść. Podczas warsztatów skupimy się na pięknie natury, a inspiracją będą obiekty przyrody, które znajdują się w okolicach domów kultury.

Prowadzenie:  Justyna Aksinowicz/ Olga Kalaban *

*informacje o prowadzących znajdziecie na końcu

Szczegóły:

 • Trzydniowe warsztaty dla dzieci 10 – 13 lat.
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba

Harmonogram:

 

15, 17, 19 lipca G 11:00 – 14:00/ Stacja Orunia GAK
22, 24, 26 lipca G 11:00 – 14:00/ Projektornia GAK w Brzeźnie
5, 7, 9 sierpnia G 11:00 – 14:00/  Plama GAK na Zaspie
19, 21, 23 sierpnia G 14:00 – 17:00/  Gama GAK w Letnicy

Łowcy dźwięków: inspirujące warsztaty z nagrań terenowych

Dołączcie do nas i odkryjcie magię dźwięków tuż za rogiem! Podczas spacerów odkryjecie dźwięki okolicy i stworzycie unikalne nagrania. Szum liści, śpiew ptaków oraz inne dźwięki z okolicy mogą stać się prawdziwym słuchowiskiem.

Prowadzenie: Krzysztof “Arszyn” Topolski

 

Szczegóły:

 • 2 dni warsztatów/ jednego dnia nagrania a drugiego montaż/ warsztaty dla młodzieży 13+
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba
 • 👉 UWAGA! na drugi dzień warsztatów należy zabrać ze sobą sprzęt komputerowy i słuchawki.

Harmonogram:

 

08-09 lipca G 11.00 – 14.00 / Winda GAK/ Teatr Leśny we Wrzeszczu
15-16 lipca G 11.00 – 14.00 / Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej
22-23 lipca G 11.00 – 14.00/ Dom Sztuki GAK na Stogach
26-26 lipca G 11.00 – 14.00/ Scena Muzyczna GAK na Oruni

Co w trawie piszczy: kreatywne warsztaty plastyczne

Wyruszcie z nami na niezwykły spacer przyrodniczy i poczujcie się artystami_kami. Po powrocie ze spaceru stworzycie dzieło inspirowane pięknem natury w dowolnej technice plastycznej. Może to być obraz na płótnie, rysunek albo kolaż.

Prowadzenie: Gosia Zamorska/ Małgorzata Michalak „Czas dziecka”

Szczegóły:

 • 2 dni warsztatów/ jednego dnia spacer a drugiego zajęcia plastyczne/ warsztaty dla dzieci 6+
 • Maksymalna liczba osób – 10
 • Koszt całościowy warsztatów – 50 zł/ osoba

Harmonogram:

 

08 – 09 lipca G 10-12:30/ Stacja Orunia GAK
10 -11 ipca G 10:00-12:30 Winda GAK/ Teatr Leśny we Wrzeszczu
18 – 19 lipca G 10:00-12:30/ Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej
29 – 30 lipca G 10:00-12:30/ Projektornia GAK w Brzeźnie
30 – 31 lipca G 13:30-16:00/ Gama GAK w Letnicy
01 – 02 sierpnia G 13:00-15:30/ Scena Muzyczna GAK na Oruni
05 -06 sierpnia G 10:00 – 12:30/ Dom Sztuki GAK na Stogach
05 – 06 sierpnia G 13:30-16:00/ Plama GAK na Zaspie

 

Jeśli bardzo chcesz wziąć udział w projekcie, ale przeżywasz tymczasowe trudności finansowe, napisz do nas na adres edukacja@gak.gda.pl. Opisz swoją sytuację, a wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

 

Kto poprowadzi warsztaty:

 

OLGA KALABAN – art-terapeutka, art-coach, artystka, wszechstronna kreatywna osobowość. Przeprowadziła osobistą wystawę malarską w Odessie (Ukraina, 2009), przygotowuje wystawę w Gdańsku w 2025. Przygotowała scenografię do spektakli na Scenie Dramatycznej (2019), a także napisała kilka książek o arteterapii i innych unikalnych narzędziach artystycznych dla psychologów pracujących z dorosłymi i dziećmi.
Od 2015 roku Olga prowadzi autorskie warsztaty twórcze z kreatywnego rysunku, a od 2018 roku naucza artystycznego kierunku neurografiki psychologów i pedagogów. Olga dużo pracuje z wideo, biegle posługuje się technikami kreatywnego montażu i w każdym zwykłym przedmiocie dostrzega twórcze rozwiązanie.

KRZYSZTOF „ARSZYN” TOPOLSKI –artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy w kręgu współczesnej muzyki improwizowanej, ilustracyjnej, elektroakustycznej oraz komputerowej.

GOSIA ZAMORSKA – edukatorka przyrodnicza, poetka, obserwatorka ptaków. Prowadzi spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych. Prezeska Fundacji Generacja, działaczka w Klubie “Wrzeszczak”, założycielka gdańskiej szkoły Haiku.

MAŁGORZATA MICHALAK – pedagożka, nauczycielka edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, miłośniczka natury i obserwatorka leśnego życia. Stworzyła projekt “Czas dziecka” – przestrzeń odkrywania, doświadczania i tworzenia w bliskości i w zgodzie z naturą. W codziennej pracy inspiruje się filozofią Reggio Emilia. Interesuje się edukacją naturalną oraz rękodziełem. Towarzyszy dzieciom w ich codzienności, w której doświadczają i poznają świat oraz odkrywają siebie w świecie. Wierzy, że bycie blisko natury uwrażliwia dzieci na przyrodę, kontaktuje je z własnymi zasobami i pozwala im wyrazić się na wiele sposobów.

 

 

 

 

 


 

zrealizowano ze środków “Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023”