Wybrano plakat tegorocznej FETY

Jesteś tutaj

Written by tomasz.hildebrand On the

Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Festiwal odbędzie się w dniach 12-15 lipca na terenach Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta.

 

We wtorek 27 lutego, jury w składzie: Tomasz Bogusławski, Krzysztof Dydo, Joanna Górska, Maciej Nicgorski i Elwira Twardowska zebrało się, aby spośród prawie 200 prac wyłonić plakat promujący XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

 

Na konkurs wpłynęło 180 projektów, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Komisja odrzuciła 3 zgłoszenia niezgodne z regulaminem. Po wstępnej selekcji do drugiego etapu wybrano 35 projektów, następnie liczbę tę zredukowano do 26 plakatów, które będzie można zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej. Natomiast do ścisłego finału zakwalifikowano 12 prac. Jurorzy do ostatniej chwili wahali się, komu przyznać palmę pierwszeństwa. Szczególnie zacięta walka toczyła się pomiędzy dwiema pracami. Ostatecznie komisja podjęła decyzję, aby laur zwycięstwa powędrował do autorów wspólnego projektu autorstwa Tomasza Nowakowskiego z Krapkowic i Krzysztofa Wieczorka z Poznania.

 

Mimo różnicy zdań, jury doceniło wyrazisty charakter grafiki – mocne barwy, powtarzalność geometrycznych modułów, które stanowić będą trudny do przeoczenia szczegół w miejskiej tkance. Nie bez znaczenia było także kryterium elastyczności projektu, który będzie stanowił punkt wyjścia do opracowania materiałów promocyjnych i reklamowych festiwalu, takich jak koszulki, czy torby.

 

Wybór plakatu FETY co roku wzbudza spore emocje wśród wielbicieli teatru ulicznego i plenerowego. Bez względu na to, czy zwycięski projekt ściąga na siebie pochwały, czy falę krytyki, jednego nie można mu odmówić – bycia widocznym w przestrzeni miasta. Już wkrótce po raz kolejny będziemy mieli okazję się o tym przekonać, gdy na kilka lipcowych dni ulice opanuje bohater tegorocznej zwycięskiej koncepcji plakatu.    

 

Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i zapraszamy na tegoroczną FETĘ, która odbędzie się w dniach 12-15 lipca!


Tekst: Daria Szopa, „Plama” Gdański Archipelag Kultury

 

„Plama” Gdański Archipelag Kultury

ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

tel. 58 557 42 47

www.gak.gda.pl