Pierwsza lekcja o kulturze już 24 kwietnia

Jesteś tutaj

Written by tomasz.hildebrand On the

W poniedziałek, 24 kwietnia, o 13.50 ZKPiG nr 8 na ul. Szyprów 3, Gdański Archipelag Kultury startuje z pilotażem projektu „Lekcje o kulturze” w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W 2017, z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury, pragniemy promować nasze domy kultury wychodząc jak najczęściej na „zewnątrz”. Pierwszą lekcję poprowadzi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej GAK, towarzyszyć jej będzie tancerz, instruktor Adrian "Lipskee" Lipiński.

 Podczas tej pierwszej lekcji spróbujemy pokazać uczniom nowe spojrzenie na kulturę, poruszymy problem  jakim jest znalezienie swojego sposobu na życie, pokazanie, że poza światem wirtualnym jest całkiem fajne grono miejsc i ludzi, którzy umożliwią nam rozwój oraz zauważenie dawanego nam bodźca do samorealizacji – mówi autorka scenariusza tej lekcji Paulina Chełmińska -W tym kierunku myślimy, że najlepszym sposobem będzie omówienie tych tematów na podstawie konkretnych osób, które miały w swoim życiu nie tylko ciężkie dzieciństwo i „pod górkę” do szkoły, ale również wychowywały się w środowisku, które jakby mogło się wydawać nie daje szans i możliwości na rozwój osobisty, a tylko pcha nas w stronę destrukcji, zatargów z prawem i braku pomysłu na przyszłość. Taką osobą jest na pewno Adrian Lipskee Lipiński, aktualnie instruktor zajęć poppingu w Scenie Muzycznej GAK.

Adrian wywodzi się z Nowego Portu. Ma za sobą ciężkie dzieciństwo, gdzie obracał się w środowisku, który nie dawał mu możliwości rozwoju. Jakby mogło się wtedy wydawać – był skazany na brak pomysłu na przyszłość i zamknięcie w środowisku, przez który wszedłby na drogę zatargów z prawem i policją. Do tego Adrian był otyłym chłopcem, który nie widział w sobie żadnych pozytywnych wartości, dodatkowo był wyśmiewany w szkole. W pewnym momencie swojego życia zafascynował się robotami, postanowił, że nauczy się poruszać tak jak one. Tak zaczęła się jego historia, w której mały chłopiec z ciężkiego środowiska zaczął walczyć o siebie i swoją przyszłość. Dzięki temu stał się prekursorem poppingu, a w swojej dziecinie jest teraz znaną i szanowaną postacią. Obecnie uczy innych i daje im możliwość znalezienia swojego sposobu na życie. To dzięki niemu wiele osób dotarło bardzo wysoko, kształcą się w swoim kierunku, idą dalej i zdobywają sukcesy. Sam Adrian wiele razy wspominał, że łatwo nie było, ale znalazł w sobie taką siłę, która pomogła mu zrealizować swoje plany.

Naszym zadaniem jest pokazanie tym młodym ludziom w gimnazjum, że nieraz warto zatrzymać się na chwilę, zastanowić, czy ja naprawdę chcę takiego życia, jakie mam i co mogę zrobić aby mi się udało, co mogę zrobić aby zajść wysoko, realizować swoje pasje, czy marzenia. To właśnie po to jesteśmy my – placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury, aby zaszczepić w tych ludziach poczucie własnej wartości, dać możliwość rozwoju i uczestnictwa w kulturze, którą nie tylko jest Teatr, czy opera. Na co dzień w swoich placówkach prowadzimy różne zajęcia, dajemy wiele możliwości rozwoju, pomagamy dzieciakom uczestniczyć w kulturze, choć dla nich to na początku mogą być zwykłe pozalekcyjnie zajęcia dodatkowe. Podczas naszej lekcji o kulturze tą historią o Adrianie chcielibyśmy pokazać i zachęcić dzieciaki do przyjścia do nas – ułatwią nam to na pewno vouchery na bezpłatne zajęcia, które się u nas odbywają. Może chociaż część z nich z tego skorzysta i dzięki nam znajdzie swoją drogę.

 

Kolejna lekcja planowana jest w ZSO nr 5 w Nowym Porcie. Tematem przewodnim będzie „rockowe życie” czyli jak założyć zespół rokowych, co trzeba zrobić, żeby osiągnąć sukces i czy może stać się to największym hobby młodego człowieka. Projekt przygotowany został przez „Gama” GAK.

Przypominam, że szkoły nadal mogą się zgłaszać, szczegóły: beata.dunajewska@gak.gda.pl