50-lecie GAK z patronatem medialnym Radia Gdańsk i gdansk.pl

Jesteś tutaj

Written by tomasz.hildebrand On the

2017 jest dla nas rokiem szczególnym, bo właśnie teraz Gdański Archipelag Kultury obchodzi 50-lecie swojej pracy. 28 czerwca 2017 roku mija również 10 lata od momentu podjęcia Uchwałą nr 242/2007 Rady Miasta Gdańska o przekształceniu Miejskiego Domu Kultury w Gdański Archipelag Kultury.

Tym bardziej jest nam miło, że swój jubileusz bedziemy świętować z Radiem Gdańsk oraz portalem gdansk.pl, które objęły patronat medialny nad naszą "pięćdziesiątką".

GAK, wcześniej Miejski Dom Kultury, powstał w 1967 roku i od pół wieku aktywnie wspiera i kreuje działania artystyczne w Gdańsku, wychowując kolejne pokolenia ludzi kochających kulturę. Zaczynaliśmy od jednej placówki, dzisiaj GAK jest siecią ośrodków pracującą w środowiskach lokalnych Gdańska. Nasze domy kultury realizują projekty nie tylko o zasięgu lokalnym, ale również krajowym i międzynarodowym. Prowadzimy galerie, organizujemy liczne koncerty, festiwale, spektakle teatralne, współpracujemy z artystami z Gdańska, z Polski i z zagranicy.

Ważną częścią naszej działalności jest prowadzenie Teatru Leśnego, gdzie w sezonie organizowane są koncerty muzyki klasycznej, etnicznej, piosenki poetyckiej i aktorskiej oraz spektakle teatralne oraz jedynego w regionie zadaszonego Lodowiska Miejskiego zlokalizowanego na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. Obliczono, że w sezonie zimowym odwiedza je średnio 120 000 osób. W 2016 roku lodowisko przeszło gruntowny remont i otrzymało nowe zadaszenie.

Większość naszych placówek, po gruntownych remontach, dostosowano do wyzwań XXI wieku. Nasz zespół składa się z zaangażowanych profesjonalistów i co jest niezwykle ważne coraz częściej zasilają go ludzie młodzi, co wobec nowych zadań podejmowanych przez domy kultury ma duże znaczenie.

Do największych wydarzeń organizowanych przez GAK należą: jedyny w Polsce i drugi w Europie, Festiwal w poświęcony kulturze tańca i muzykiGDAŃSK DŹWIGA MUZĘ”, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „FETA”, Ogólnopolski Teatralny Festiwal Sztuk Autorskich „WINDOWISKO”. Organizujemy miejskiego sylwestra, wspieramy organizację wielu miejskich imprez jak chociażby obchody wybuchu II Wojny Światowej, czy w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży w Gdańsku.

Jubileusz świętujemy pod hasłem „50 imprez na 50-lecie”. Oficjalna inauguracja obchodów planowana jest na 14 lutego imprezą: Walentynki na Lodowisku Miejskim. Zanim to nastąpi, w styczniu, zapraszamy na dwie imprezy "jubileuszowe" - "Zaczerpniete z kronik" start 11 stycznia w "Projektornia" GAK i 28 stycznia "Limerykowisko" w "Winda" GAK.