50-lecie GAK pod patronatem Prezydenta Pawła Adamowicza

Jesteś tutaj

Written by tomasz.hildebrand On the

2017 jest dla nas rokiem szczególnym, bo właśnie teraz Gdański Archipelag Kultury (GAK) obchodzi 50-cio lecie swojej pracy. 28 czerwca 2017 roku mija również 10 lat od momentu podjęcia Uchwały Rady Miasta Gdańska o przekształceniu Miejskiego Domu Kultury w Gdański Archipelag Kultury. W naszym "świętowaniu" wesprze nas Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który objął Patronat Honorowy nad naszymi obchodami. GAK, wcześniej Miejski Dom Kultury, powstał w 1967 roku i od pół wieku aktywnie wspiera i kreuje działania artystyczne w Gdańsku, wychowując kolejne pokolenia ludzi kochających kulturę. Zaczynaliśmy od jednej placówki, dzisiaj GAK jest siecią ośrodków pracującą w środowiskach lokalnych Gdańska Wrzeszcza (WINDA GAK), Śródmieścia (SCENA MUZYCZNA GAK), Stogów (DOM SZTUKI GAK), Wyspy Sobieszewskiej (WYSPA SKARBÓW GAK), Zaspy (PLAMA GAK), Brzeźna (PROJEKTORNIA GAK), Letnicy (GAMA GAK) i Oruni (STACJA ORUNIA GAK). Nasze domy kultury realizują projekty nie tylko o zasięgu lokalnym, ale również krajowym i międzynarodowym. Prowadzimy galerie, organizujemy liczne koncerty, festiwale, spektakle teatralne, współpracujemy z artystami z Gdańska, z Polski i z zagranicy.

Do największych wydarzeń organizowanych przez GAK należą: międzynarodowy, jedyny w Polsce i drugi w Europie, Festiwal w całości poświęcony kulturze tańca i muzyki „GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ”, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „FETA” czy cykl letnich koncertów w Teatrze Leśnym. Prowadzimy Lodowisko Miejskie, jedno z największych tego typu obiektów w regionie, które w sezonie odwiedza ok. 120 000 osób. Jesteśmy również organizatorem miejskiego sylwestra, wspieramy organizację wielu imprez miejskich i przygotowywanych wspólnie z partnerami prywatnymi i organizacjami pozarządowymi.
Jesteśmy dumni, że większość naszych placówek, po gruntownych remontach, dostosowano do wyzwań XXI wieku. Nasz zespół składa się z zaangażowanych profesjonalistów i co jest niezwykle ważne coraz częściej zasilają go ludzie młodzi, co wobec nowych zadań podejmowanych przez domy kultury ma niebagatelne znaczenie.
Jak już wcześniej informowaliśmy o patronatach medialnych www.gdańsk.pl i Radio Gdańsk.

ZAPRASZAMY NA NASZE WYDARZENIA JUBILEUSZOWE!