12. Festiwal Instalacji Lirycznych - ŚMIAŁOsfera

Jesteś tutaj

Written by qunabu On the

IDEA

Festiwal Instalacji Lirycznych to współistnienie sztuki, natury, liryki i człowieka. Festiwal promuje twórczość interdyscyplinarną, poza schematami, gdzie liryka, słowo staje się inspiracją, elementem dzieła lub niekiedy samą instalacją. Wydarzenie ma na celu prezentowanie słowa, poezji w intrygujący sposób.

FORMUŁA FESTIWALU

Tematem tegorocznej edycji Festiwalu jest Śmiałosfera – twórcza sfera Śmiałej Wisły. Artystyczne zestrojenie świata sztuki, natury, liryki i człowieka. Śmiała Wisła jest naszą inspiracją do tworzenia sztuki wybiegającej poza schemat, wolnej od konwencji, intrygującej, odważnej i niespokojnej.

„... jako artyści potrzebujemy przede wszystkim przeszkód. Rzeka płynie szybciej tam, gdzie jest więcej kamieni, woda musi pokonywać bariery i może ostatecznie to stanowi o energii rzeki – ta zawada i ciśnienie, wynikające z napotkanego oporu.[...] Potrzebujemy przeszkód, potrzebna nam też prędkość, wewnętrzne pragnienie, by uwolnić się od tego, co nas zamyka lub stoi nam na drodze. Wciąż musimy się starać odrzucić język kontroli i ograniczenia, i wyjść poza słowa, które usiłują nas zdefiniować. Nie mam pojęcia, jak wyglądałaby moja poezja bez tej przeszkody i mojego pragnienia, żeby ją pokonać.”

- D.A. Powell, pisarz amerykański

„ŚMIAŁOSFERA” to istna karuzela sfer: ATMOsfera, LIROsfera, DŻWIĘKOsfera, WISŁOsfera, WIERSZOsfera. Posłuchamy, dotkniemy, odczujemy Wyspę Sobieszewską na tysiąc sposobów. Odsłonimy tajemnice otoczonego wodą lądu w atmosferze zabawy i radości w sposób niebanalny.

Zapraszamy na: "Wiersze na wietrze", "Opowieści z dreszczykiem, czyli jak budować napięcie", "Liryczna pocztówka znad Wisły", "Wiślany kolaż", "Lanie wody", "UCHO W WODZIE czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej", spektakl "R+J. Historie miłosne" zainspirowane przez ... Wiliama Szekspira, i wiele innych...

Pamiętając o sobie, o tym kim jesteśmy i skąd pochodzimy, rozbudzimy w Tobie potrzebę kreatywności, aby doświadczyć naszego, wspólnego dziedzictwa – piękna Śmiałej Wisły. Poznaj Wyspę Sobieszewską w atmosferze familijnej przygody i śmiało dołącz do nas!

Wstęp wolny